Strajk aktorów w Stanach Zjednoczonych. Artyści zostali zmuszeni do wypłacenia milionów oszczędności

Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
od 16 lat
Cały czas trwa strajk aktorów i scenarzystów w Stanach Zjednoczonych, którzy oczekują zmiany zasad przyznawania pieniędzy i lepszego traktowania przez największe przedsiębiorstwa produkcyjne. Sytuacja nie zbliża się do końca, a cierpią na tym portfele artystów. Jak donosi najnowszy raport, z kont artystów zostały pobrane dziesiątki milionów dolarów.

Branża rozrywkowa bez pieniędzy do życia

W maju rozpoczął się strajk scenarzystów w Stanach Zjednoczonych, do których latem dołączyli aktorzy. Mijają miesiące, a sytuacja zdaje się nie brnąć do brzegu, czego dowodem są najnowsze doniesienia.

Pracownicy branży rozrywkowej, w wyniku protestów i braku pracy, zostali zmuszeni do pobrania ponad 44 milionów dolarów ze swoich indywidualnych kont emerytalnych, ponieważ nie posiadają aktualnie żadnego regularnego przypływu gotówki.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Jak wynika z ostatniej aktualizacji, prawie 3000 pracowników złożyło wnioski o odprawy w związku z trudnościami finansowymi. Średnia wypłata wyniosła około 15 tysięcy dolarów.

Zaznaczono jednocześnie, że problemy finansowe dotykają zwłaszcza "mniejszych" pracowników Hollywood, do których zalicza się scenografów, operatorów, ale też kierowców czy fryzjerów.

Związki zawodowe nalegają, aby członkowie zasięgnęli porady podatkowej przed złożeniem wniosku o wypłaty z tytułu trudności, z jakimi się ona zwiąże, m.in. członkowie, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego, muszą zapłacić znaczną cenę za wcześniejszą wypłatę pieniędzy – 10 procent kary federalnej plus 2,5 procenta kary dla mieszkańców Kalifornii.

Społeczność wspiera potrzebujących

Najbardziej potrzebujący pracownicy, którzy cierpią przez strajk aktorów, są również wspierani przez fundacje zrzeszające strajkujących i całą społeczność artystyczną, ale też najbogatszych z branży. Chociażby Entertainment Community przekazało ponad 6,5 miliona dolarów pomocy 3100 pracownikom, a Fundusz Filmowy i Telewizyjny regularnie przyznaje dotacje w wysokości do 1500 dolarów. WGA i SAG-AFTRA także mają własne fundusze na pomoc w strajku dla swoich członków.

Pomagają też wspomniane znane osobistości z branży jak Steven Spielberg, Kate Capshaw czy Ryan Murphy, którzy tylko w ostatnich dniach przekazali od 500 000 do 1,5 mln dolarów na rzecz bezrobotnych członków załogi.

źródło: Variety

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Andrzej
Chu.....mnie to kur....obchodzi...!!!
U
USS wojtuś
12 września, 12:26, Hans von Schwinke:

Z Zydami nie wygraja!

Do roboty wy balwany!

Hans przestań się cackać z zydami!

H
Hans von Schwinke
Z Zydami nie wygraja!

Do roboty wy balwany!
Wróć na i.pl Portal i.pl