Związek Nauczycielstwa Polskiego we wrześniu przeprowadzał wśród nauczycieli sondaż, który dotyczył m.in. formy protestu. Ponad połowa badanych opowiedziała się za strajkiem włoskim w szkołach. Sławomir Broniarz na początku października poinformował o terminie rozpoczęcia protestu.
- 15 października zaczynamy bezterminową akcję protestacyjną, polegającą na wykonywaniu tylko tych czynności, które są opisane w przepisach prawa oświatowego - tłumaczy Sławomir Broniarz. - Strajk będzie polegał na tym, że nauczyciele będą pracowali tylko przez 40 godzin i wykonywali zadania opisane w przepisach prawa oświatowego - dodaje.
Czytaj także: Strajk włoski 2019 w szkołach. Co to oznacza dla uczniów oraz jak rodzice oceniają protest włoski?
Zarząd ZNP przygotował dla wszystkich szkół spis zadań, które nauczyciele wykonują, a za które nie otrzymują wynagrodzenia. Od tych obowiązków nauczyciele mają się powstrzymywać.
- Przygotowaliśmy zestaw zadań, które nie były opłacane, a nauczyciele je wykonywali. Jest to np. udział w konkursach w dniach wolnych od pracy, prowadzenie sprawozdań, czy inwentaryzacji. Listę tych zadań przekazaliśmy nauczycielom i ministrowi edukacji narodowej - mówi Sławomir Broniarz.
Zobacz także: Nauczyciele boją się, że stracą finansowo na strajku włoskim
Od jakich zadań będą powstrzymywali się nauczyciele od 15 października?
Oto lista zadań, za których nauczyciele nie mają obowiązku wykonywać:
- Bezpłatne prowadzenie kół zainteresowań
- Sobotni wyjazd na konkurs z uczniami
- Kilkudniowe wycieczki szkolne
- Sporządzanie sprawozdań z pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej
- Dokonywanie wewnętrznej ewaluacji szkoły
- Pisanie i koordynowanie „projektów unijnych”
- Sporządzanie inwentaryzacyjnego spisu z matury
Związek Nauczycielstwa Polskiego zwraca się do nauczycieli: - Nauczycielu, zadania nieobowiązkowe odrywają Cię od Twoich rzeczywistych obowiązków, utrudniają, a często uniemożliwiają rzetelną realizację zadań związanych z powierzonym Ci stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą.
Czytaj również: II LO w Poznaniu ma 100 lat. Uroczystości jubileuszowe w sobotę
Obowiązki zawodowe nauczyciela określa Karta Nauczyciela, a także prawo oświatowe. W ramach swojego czasu pracy oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel powinien:
- Realizować zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze w ramach określonego pensum
- Realizować czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w zależności od potrzeb i zainteresowań uczniów
- Przygotowywać się do zajęć, samokształcić i doskonalić się zawodowo
A jak strajk postrzegają nauczyciele?
– Nie nazwałabym tego nawet strajkiem. Będziemy rzetelnie wykonywali wszystkie swoje obowiązki. Powstrzymamy się od zadań, które są nam zlecane, a nieopłacane. Polepszy to na pewno warunki naszej pracy, nie będziemy siedzieli po godzinach. Robiliśmy to często kosztem własnych rodzin. A na rząd to raczej nie wpłynie. Z tym rządem i tak niczego nie ugramy, bo on nie słucha ludzi – przyznaje Izabela Płotka, nauczycielka biologii w VIII LO w Poznaniu.
Nauczyciel płakał, jak poprawiał [ZDJĘCIA Z KLASÓWEK]
Sprawdź też:
