Straszliwa broń Rosjan. Małe metalowe strzałki wystrzeliwane przez artylerię. Agresorzy użyli jej w Buczy [INFOGRAFIKA]

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Rosjanie, którzy ostrzeliwali Buczę i inne miasta Ukrainy, użyli fléchettes. To nazwa z francuskiego - to słowo oznacza "strzałki"
Rosjanie, którzy ostrzeliwali Buczę i inne miasta Ukrainy, użyli fléchettes. To nazwa z francuskiego - to słowo oznacza "strzałki" Fot. Twitter
Rosjanie, którzy ostrzeliwali Buczę i inne miasta Ukrainy, użyli fléchettes. To nazwa z francuskiego - to słowo oznacza "strzałki". To broń przeciwpiechotna szeroko stosowana podczas pierwszej wojny światowej. Jeden pocisk z armaty kal. 122 mm zawiera ok. 8 tysięcy małych strzałek, które wbijają się ciała ludzi w polu rażenia pocisku.

Dziesiątki cywilów, którzy zginęli podczas rosyjskiej okupacji Buczy, zabito maleńkimi metalowymi strzałkami wystrzelonymi przez rosyjską artylerię, twierdzą lekarze medycyny sądowej.

Patolodzy, którzy dokonują sekcji zwłok ofiar ostrzału w Buczy mówią, że znaleźli fléchettes w głowach i piersiach ofiar.

Znaleźliśmy kilka cienkich przedmiotów przypominających gwoździe w ciałach mężczyzn i kobiet – mówił „Guardianowi” Vladyslav Pirovskyi, ukraiński lekarz medycyny sądowej. Bardzo trudno jest je znaleźć w ciele. Większość tych ciał pochodzi z regionu Bucza-Irpin.

Eksperci od broni, którzy przeglądali zdjęcia strzałek znalezionych w ciałach ofiar w Buczy, potwierdzili, że były to strzałki nazywane fléchettes. To broń przeciwpiechotna szeroko stosowana podczas pierwszej wojny światowej.

Tak działają flechettes
Tak działają flechettes Info: Polskatimes.pl

Te małe metalowe strzałki znajdują się w pociskach czołgowych lub artylerii polowej. Każdy pocisk może pomieścić do 8000 fléchettes. Po wystrzeleniu i przebyciu pewnego dystansu zapalnik w pocisku wybucha, rozrywając płaszcz. Wówczas uwalniają się strzałki.

Stalowe strzałki o długości od 3 cm do 4 cm, rozpraszają się w stożkowatym łuku o szerokości 300 m i długości 100 m. Po uderzeniu w ciało ofiary strzałka może koziołkować - grot zgina się, a lotki mogą się oderwać i zagłębić w ciało w innym miejscu.

Według świadków w Buczy, pociski z fléchettes były wystrzeliwane przez rosyjską artylerię na kilka dni przed wycofaniem się wojsk z tego obszaru pod koniec marca.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl