"Strategiczna katastrofa". Henry Kissinger: To stało się obsesją Putina

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Henry Kissinger: Putin uważa upadek rosyjskiej pozycji w Europie od 1989 roku za strategiczną katastrofę.
Henry Kissinger: Putin uważa upadek rosyjskiej pozycji w Europie od 1989 roku za strategiczną katastrofę. Fot. Kremlin.ru
Wojna na Ukrainie nie ma precedensu, gdyż jest wojną o równowagę sił między mocarstwami, a równocześnie ma cechy wojny domowej – uważa Henry Kissinger. – Łączy więc klasyczny europejski konflikt z konfliktem absolutnie globalnym – podkreślił były minister spraw zagranicznych USA.

W wywiadzie dla tygodnika "Der Spiegel" Henry Kissinger mówił o koncepcji zakończenia wojny na Ukrainie, a także obsesji Władimira Putina. Były minister obrony USA zaprzeczył, jakoby kiedykolwiek wzywał Kijów do zrzeczenia się części terytorium. Było to nawiązanie do jego wystąpienia wygłoszonego podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, które spotkało się z ostrą reakcją prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Zakończenie wojny na Ukrainie

– Do zakończenia tej wojny najlepiej nadaje się linia rozgraniczająca zgodna ze statusem quo ante obejmująca ok. 93 proc. kraju. Przywrócenie tego status quo oznaczałoby, że agresja nie zakończyła się sukcesem – podkreślił Kissinger. Wyjaśnił, że chodzi o zawieszenie broni wzdłuż linii kontaktowej z 24 lutego. – Pozostający wtedy jeszcze pod kontrolą Rosji teren, ok. 2,5 proc. ukraińskiego terytorium, byłby przedmiotem szerszych negocjacji – dodał.

Zdaniem byłego amerykańskiego ministra, w tym samym duchu były wypowiedzi Wołodymyra Zełenskiego. Przywołał jego wypowiedź dla "Financial Times", w której stwierdził, że przywrócenie status quo ante byłoby wielkim sukcesem. – To jest zgodne z moim stanowiskiem – oznajmił Kissinger.

"Jeszcze bardziej palący problem"

W rozmowie z niemieckim tygodnikiem porównał rosyjskiego prezydenta do Nikity Chruszczowa, któremu chodziło o uznanie.

– Chciał potwierdzić znaczenie swojego kraju i dostać zaproszenie do Ameryki. Dominującym problemem była dla niego równorzędność. W przypadku Putina ten problem jest jeszcze bardziej palący. Uważa on upadek rosyjskiej pozycji w Europie od 1989 roku za strategiczną katastrofę. To stało się jego obsesją – tłumaczy były amerykański minister.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl