Spis treści
- Kto może ubiegać się od stypendium Ministra Edukacji i Nauki?
- Do kiedy należy składać wnioski o stypendium?
- Komu nie przysługuje stypendium?
- Jakie znaczące osiągnięcia są uznawane?
- Jak złożyć wniosek o stypendium ministra?
- Kiedy rozpatrzony zostanie wniosek?
- Ile wyniesie stypendium Ministra Edukacji i Nauki w roku akademickim 2023/2024?
Kto może ubiegać się od stypendium Ministra Edukacji i Nauki?
Stypendium ministra może otrzymać student, który ma:
- znaczące osiągnięcia naukowe lub artystyczne związane ze studiami,
- znaczące osiągnięcia sportowe.
Stypendium ministra przysługuje na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich.
Stypendium ministra na rok akademicki 2023/2024 może zostać przyznane studentowi, który spełnił łącznie następujące warunki:
- w poprzednim roku akademickim zaliczył rok studiów,
- uzyskał wpis na kolejny rok studiów w danym roku akademickim (czyli 2023/2024).
Jeżeli student kształci się na kilku kierunkach studiów, stypendium może otrzymać tylko na jednym, wskazanym przez niego.
Do kiedy należy składać wnioski o stypendium?
Wnioski kieruje się do rektora uczelni w terminie ustalonym przez uczelnię. Rektor natomiast kieruje sprawdzony wniosek do ministra w terminie od 1 do 25 października 2023 roku.
Komu nie przysługuje stypendium?
Stypendium ministra nie przysługuje studentowi, który już posiada tytuł zawodowy:
- magistra, magistra inżyniera albo równorzędny;
- licencjata, inżyniera albo równorzędny, ale tylko gdy ponownie podejmuje studia pierwszego stopnia.
Stypendium nie przysługuje również studentowi, w przypadku którego łączny okres studiów jest dłuższy niż 12 semestrów, z tym że w przypadku studiów:
- pierwszego stopnia – gdy jest dłuższy niż 9 semestrów,
- drugiego stopnia – gdy jest dłuższy niż 7 semestrów.
Do łącznego okresu wlicza się każdy rozpoczęty semestr, nawet jeżeli student był w jego trakcie na urlopie od zajęć na uczelni.
Wyjątkiem są semestry na kolejnych studiach pierwszego stopnia rozpoczętych lub kontynuowanych po uzyskaniu pierwszego tytułu zawodowego licencjata, inżyniera albo równorzędnego – nie są one wliczane do okresu, w którym przysługuje stypendium ministra.
W przypadku jednolitych studiów magisterskich trwających – zgodnie z przepisami prawa – 11 albo 12 semestrów, okres przysługiwania stypendiów ministra jest dłuższy o 2 semestry, a zatem wynosi łącznie 14 semestrów.
Jakie znaczące osiągnięcia są uznawane?
Osiągniecia naukowe oraz artystyczne, które są brane pod uwagę podczas przyznawania stypendium są osiągnięcia związane z kierunkiem studiów zgłaszającego się studenta, w ramach którego student ubiega się o stypendium. We wniosku nie można podawać osiągnięć z innych kierunków, a także spoza studiów (związanych z pracą zawodową, prywatnymi zainteresowaniami).
Na stronie gov.pl wyszczególniono, co uważane jest za osiągnięcia naukowe, artystyczne i zawodowe.
Osiągnięcia uznawane przy przyznawaniu stypendium ministra muszą być uzyskane w trakcie studiów do 30 września 2023 roku.
Jak złożyć wniosek o stypendium ministra?
Wnioski są składane za pośrednictwem Zintegrowanego Systemu Usług dla Nauki Obsługa Strumieni Finansowania (system OSF). Osobą, która składa wniosek o stypendium ministra może być wyłącznie rektor uczelni. Student przedstawia swoje osiągnięcia rektorowi (zgodnie z zasadami ustalonymi na danej uczelni). Rektor może nie przesłać do ministra wniosku, który nie spełnia warunków formalnych lub nie zawiera znaczących osiągnięć, o których mowa w rozporządzeniu.
Wnioski będzie można składać od 1 do 25 października 2023 roku.
Kiedy rozpatrzony zostanie wniosek?
Wnioski o stypendium na rok akademicki 2023/2024 zostaną rozpatrzone w terminie do dnia 31 marca 2024 r.
Ile wyniesie stypendium Ministra Edukacji i Nauki w roku akademickim 2023/2024?
Minister może przyznać maksymalnie 840 stypendiów.
Stypendium jest przyznawane na rok akademicki. Maksymalna wysokość stypendium wynosi 17.000 zł. Wysokość stypendium zostanie ustalona w decyzji w sprawie przyznania stypendium.
Stypendium jest wypłacane jednorazowo, w terminie 14 dni od dnia zaksięgowania środków na rachunku bankowym uczelni – na wskazany przez studenta rachunek bankowy albo rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub w gotówce.
Źródło:
gov.pl