Superbohaterowie będą walczyć z przestępczością w sieci

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
fot. materiały prasowe
Kraje Unii Europejskiej co roku w październiku przypominają o walce z cyberprzestępczością, m.in. finansową. W tym czasie bowiem przypada Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa. W akcji udział bierze także Polska, która do walki z zagrożeniami w sieci wykorzystała specjalnych superbohaterów.

Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa (European Cyber Security Month) to ogólnoeuropejska kampania, organizowana jest przez Europejską Agencję ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA) z inicjatywy Komisji Europejskiej. W Polsce kampanię już po raz siódmy koordynuje NASK Państwowy Instytut Badawczy.

?enablejsapi=1" type="text/html" width="425" height="344" allowfullscreen frameborder="0">

W tym roku organizatorzy akcji postawili na promocję bezpieczeństwa w sieci poprzez wykorzystanie postaci superbohaterów należących do „Cyber Ligi”. - W 2019 roku internauci emocjonowali się wydarzeniami ze świata popkultury. Śledzili finał „Gry o Tron” oraz zmagania superbohaterów w filmie „Avengers: Koniec gry”. Posłużyliśmy się podobną estetyką, by pokazać, że w cyberprzestrzeni cały czas toczy się prawdziwa i niebezpieczna gra. Jest to gra, której stawką często są nasze pieniądze i dane - tłumaczy Krzysztof Silicki, Dyrektor ds. Cyberbezpieczeństwa i Innowacji, zastępca Dyrektora NASK.

I tak - użytkowników sieci chronić będą Kapitan Antyvir oraz Lady Antyspam. Ich przeciwnikami są natomiast czarne charaktery - PhishingMan i RansomWoman. Skąd takie imiona czarnych charakterów? Chodzi o nazwy najpopularniejszych sieciowych zagrożeń. „Phishing” to metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję, aby wyłudzić informacje np. na temat karty kredytowej. Z kolei „ransomware” to szkodliwe oprogramowanie blokujące nasz system komputerowy, żądając następnie ofiary okupu za przywrócenie stanu pierwotnego.

A problem jest poważny, bo możemy stracić pieniądze. Dla przykładu policja i Polski Standard Płatności ostrzegają obecnie przed wyłudzaniem pieniędzy przez osoby podszywające się pod znajomych w mediach społecznościowych. Przestępcy przejmują konta w i próbują przekonać ofiary do przekazania im pieniędzy. Zwykle uzasadniają to nagłą sytuacją. Często proszą o wypłacenie pieniędzy za pomocą polskiego systemu płatności mobilnych BLIK. Ofiara musi podać specjalny kod, a następnie potwierdzić transakcję w swojej aplikacji bankowości mobilnej. W ten sposób sama daje przestępcy pieniądze.

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl