Światowy Dzień Walki z AIDS. Dlaczego testy w kierunku HIV są ważne? Gdzie się zbadać?

Anna Krenc
Anna Krenc
Światowy Dzień Walki z AIDS. Od kogo zarażamy się najczęściej?
Światowy Dzień Walki z AIDS. Od kogo zarażamy się najczęściej? 123rf.com
1 grudnia przypada Światowy Dzień Walki z AIDS, czyli chorobą wywoływaną przez wirus HIV. Przypominamy, dlaczego warto sprawdzać, czy zakaziliśmy się wirusem HIV, HCV lub bakterią krętkiem bladym. Prowadzone w Gdyni przesiewowe testy pokazują, że najczęściej badają się ludzie między 20. a 30. rokiem życie. W jakiej grupie wiekowej wirus HIV wykrywany jest najczęściej? Czy można go leczyć i gdzie wykonać bezpłatne i anonimowe badania? W czasie, gdy nastąpił praktycznie dwukrotny wzrost liczby zachorowań na kiłę, a liczba nowych zakażeń HIV także wzrosła dwukrotnie, takie badanie może uratować nie tylko nasze zdrowie, ale również naszych bliskich, bo "my, Polki, najczęściej się zakażamy od swoich stałych partnerów".

Gdynia. Bezpłatne i anonimowe testy w kierunku HIV

W Gdyni i w Gdańsku działają punkty, w których bezpłatnie i anonimowo można sprawdzić, czy zakaziliśmy się wirusem HIV. Dodatkowo - w punkcie testowania na terenie Szpitala Morskiego - można zweryfikować, czy w naszym organizmie jest HCV - czyli wirus odpowiedzialny za zapalenie wątroby typu C, oraz krętki blade - bakterie wywołujące kiłę, chorobę przenoszoną drogą płciową, której liczba nowych przypadków w roku 2022 wzrosła dwukrotnie w porównaniu do roku 2020.

Gdynia. Gdzie i kiedy wykonać bezpłatne testy w kierunku zakażenia HIV

W Gdyni przy ul. Powstania Styczniowego 1, w budynku numer 8 Szpitala Morskiego, w gabinecie nr 17, działa punkt konsultacyjno-diagnostyczny. Jest on czynny:

  • poniedziałki, w godzinach 16-20;
  • w środy, w godzinach 16-20;
  • w piątki między 8 a 12.

Do punktu należy przybyć najpóźniej pół godziny przez zamknięciem.

Rejestracja na badanie w kierunku HIV

Na badania można się zarejestrować anonimowo - podając na przykład pseudonim - przez stronę [/b] pkd.nakiedy.pl,

Wyniki badania również odbierane są anonimowo, przy użyciu numeru badania i wcześniej wprowadzonego hasła. Wydaje je certyfikowany doradca, który pomaga w rozwianiu ewentualnych wątpliwości.

Działania całorocznie otwartego punktu diagnostyczno-konsultacyjnego są finansowane przez Samorząd Województwa Pomorskiego, Gdyńskie Centrum Zdrowia, Krajowe Centrum ds. Aids i firmę GILEAD i Sciences. Głównym organizatorem punktu jest Fundacja Pomorski Dom Nadziei, który punkty diagnostyczno-konsultacyjne prowadzi w Gdyni i w Gdańsku (lista punktów w Trójmieście))

Dlaczego warto się badać?

Wiceprezes Fundacji Pomorski Dom Nadziei i koordynatorka trójmiejskich Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych
Małgorzata Paliwoda tłumaczy, dlaczego warto skorzystać z testów.

- Każda diagnoza ratuje życie. Osoba, która wie, że jest zakażona, podejmuje bezpłatne leczenie, dzięki któremu nie zachoruje na AIDS. Medycyna idzie do przodu i obecnie jesteśmy w stanie zbić wirusa do poziomu niewykrywalności. Leczona osoba żyjąca z HIV - przy skutecznej nowoczesnej farmakoterapii - nie zakaża, może mieć zdrowego partnera i zdrowe dzieci. Dawniej, ponad 15-20 lat temu, leczenie było uciążliwe, leki powodowały skutki uboczne i nie dawały tak dobrej supresji wirusa. Obecnie zakażenie HIV jest traktowane jako przewlekłe, tzn. nie można usunąć wirusa z organizmu, ale lekami antyretrowirusowymi można spowodować jego supresję. To paradoks, ale osoba przebadana, świadoma swego statusu HIV(+), która skutecznie się leczy, jest dla nas bezpieczniejszą osobą partnerską od osoby, która nie zna swojego statusu serologicznego. Aż 30 procent Polaków żyjących z HIV, nie wie o swojej chorobie. W Polsce mamy niechlubną statystykę na tle Unii Europejskiej - osoby zakażone zgłaszają się do placówek ochrony zdrowia późno, kiedy zaczynają się objawy AIDS. Wówczas pomoc medyczna nie jest już tak skuteczna, jak w wcześniejszych fazach zakażenia, i występuje ryzyko zgonu. Natomiast wczesne wykrycie wirusa i podjęcie leczenia gwarantują, że długość życia będzie tak długa jak osoby niezakażonej.

Liczba wykrytych przypadków HIV u osób testujących się w Gdyni

Nowo wykryte zakażenia HIV w Polsce w 2022 r. - do 15.11. - osiągnęły liczbę 1998, co w porównaniu z rokiem wcześniejszym stanowiło ponad 100 procentowy wzrost liczby odnotowanych nowych przypadków.

- W Gdyni z roku na rok testuje się coraz więcej osób. Dotychczas wykonywanych było około 600 testów rocznie, jednak ten rok skończymy w Gdyni z większą liczbą – nawet około 800 osób. Do gdyńskiego punktu zgłasza się najwięcej osób w wieku od 20 do 30 lat, natomiast do wykrycia wirusa - u osób przebadanych w punkcie - najczęściej dochodzi w grupie wiekowej 30-40. W zeszłym roku wykryliśmy 13 zakażeń, a tym roku na razie 6 – na 600 przebadanych. Wszystkie testy są darmowe, anonimowe bez skierowania, z możliwością dodania badania w kierunku HCV i kiły. Dysponujemy testami laboratoryjnymi IV generacji, które wykrywają HIV po 6 tygodniach od ryzykownego zdarzenia oraz testami szybkimi, zwanymi tak z uwagi na wynik w 15 minut, które wykrywają HIV po 12 tygodniach od ryzykownego zdarzenia - wyjaśnia koordynatora gdyńskiego punktu.

Najczęstsza droga zakażenia HIV

Specjalistka z Pomorskiego Domu Nadziei wskazuje, od kogo najczęściej zakażamy się wirusem HIV i dlaczego tak trudno jest Polakom wykonać test. Poza wstydem i strachem, najczęściej problemem jest myślenie, że HIV nas nie dotyczy. A od kogo zakażamy się najczęściej?

- Warto się testować dla swojego zdrowia i dla bezpieczeństwa bliskich. Polacy się nie badają, bo uważają, że ich ten temat nie dotyczy, że HIV występuje tylko wśród mitycznych grup ryzyka (sex workers, homoseksualni mężczyźni i osoby stosujące narkotyki w zastrzykach), których problem faktycznie dotyczył przede wszystkim, ale w minionym tysiącleciu. Jest to efekt tego, że edukację seksualną w Polsce mamy na dramatycznie niskim poziomie. Choć cieszy, że nasi klienci pojawiają się po niezabezpieczonym prezerwatywą, przypadkowym kontakcie seksualnym, to martwi, że mając stałych partnerów już nie widzą potrzeby testu w kierunku HIV. Większość z nas ma byłych partnerów, stąd ważne, aby sprawdzić się w kierunku infekcji przenoszonych drogą płciową, wchodząc w nową relację intymną. My, Polki, zakażamy się najczęściej od swoich stałych partnerów i proszę nie myśleć, że wynika to z ich nieuczciwości, ale z tego, że zabrakło tak ważnego wspólnego badania, zanim podjęliśmy decyzję o współżyciu. Zachęcam, by nie myśleć stereotypami, a zachować otwartą głowę i przyjść do nas na bezpłatny i anonimowy test - kończy Małgorzata Paliwoda.

Aby zmienić ten sposób myślenia, że temat HIV nas nie dotyczy, Krajowe Centrum ds. AIDS, agenda Ministra Zdrowia, rozpoczęła 16 listopada kampanię społeczną #jedynytakitest.

Jej celem jest zachęcanie – w szczególności ludzi młodych – do wykonania, najczęściej po raz pierwszy w życiu, testu na HIV, jako wyrazu troski o własne zdrowie. Więcej na temat kampanii można przeczytać na jedyny taki test

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Światowy Dzień Walki z AIDS. Dlaczego testy w kierunku HIV są ważne? Gdzie się zbadać? - Dziennik Bałtycki

Wróć na i.pl Portal i.pl