Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS. Znani ludzie, którzy przegrali walkę z wirusem HIV

Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 16 lat
W tym roku 21 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci Zmarłych na AIDS. Choć wiedza jak na temat tej choroby, którą wywołuje wirus HIV, znacznie się zwiększyła przez lata, to nadal wiele osób zostaje zarażonymi, a wiele nawet o tym nie wie. W przeszłości jednak świadomość oraz środki do walki były znacznie mniejsze, co skutkowało znacznie większą śmiertelnością – również wśród znanych osób. Oto najbardziej znane przykłady ofiar AIDS, jak również tych, którzy mimo zakażenia żyją normalnie.

Spis treści

Wiele osób, które zmarły z powodu AIDS, choroby wywoływanej przez wirus HIV, straciło życie w czasach, gdy o tym zakażeniu nie wiedziano jeszcze zbyt dużo, a leki antywirusowe, umożliwiające normalne funkcjonowanie, jeszcze nie zostały wynalezione.

Freddie Mercury

Lider legendarnego brytyjskiego zespołu Queen zmarł na AIDS w 1991 roku, zaledwie dzień po tym, jak publicznie ogłosił, że jest chory. Bezpośrednią przyczyną jego zgonu było odoskrzelowe zapalenie płuc. Wiedząc już, że jest poważnie chory, Mercury wciąż występował i nagrywał nowe utwory, w tym słynne „Show must go on”.

Gia Carangi

Określana jako pierwsza światowa supermodelka, Amerykanka Gia Carangi współpracowała z wieloma prestiżowymi domami mody i pojawiała się na okładkach słynnych czasopism. Zmarła z powodu AIDS w wieku zaledwie 26 lat w 1986 roku. Według plotek, miała zarazić się wirusem zażywając narkotyki. Była jedną z pierwszych znanych kobiet, które zmarły z powodu HIV.

Isaac Asimov

Urodzony w ZSRS, amerykański pisarz i naukowiec pochodzenia żydowskiego był najbardziej znany ze swoich dzieł z gatunku science-fiction. Najsłynniejsze książki autora to cykle „Fundacja”, „Imperium Galaktyczne” oraz „Roboty”. Asimov zmarł w 1992 roku. Dziesięć lat później jego druga żona Janet ujawniła, że został on zakażony wirusem HIV przez transfuzję, która miała miejsce podczas operacji wszczepienia by-passów w 1983 roku.

Eazy-E

Raper i członek legendarnej kalifornijskiej ekipy hip-hopowej N.W.A. zmarł z powodu AIDS w 1995 roku. Jego śmierć nastąpiła ledwie miesiąc po tym, jak zdiagnozowano u niego wirusa HIV. Gdy już się o tym dowiedział, wydał oświadczenie dla swoich fanów, w którym przestrzegł ich przed zagrożeniem, jakim jest AIDS, podkreślając, że dotyczy ono każdego.

Liberace

Amerykański artysta estradowy pochodzenia polsko-włoskiego, który naprawdę nazywał się Władziu Valentino Liberace, był znany z bardzo ekstrawaganckich występów, jak i trybu życia. Wielokrotnie mówiło się o jego romansach z innymi mężczyznami. Liberace zmarł w 1987 z powodu wywołanego przez AIDS zapalenia płuc. Artysta i jego lekarz próbowali ukryć fakt jego zakażenia, ale w oficjalnym raporcie potwierdził je koroner.

Rock Hudson

Jedna z największych gwiazd Hollywood w latach 50. i 60., Rock Hudson zmarł z powodu komplikacji spowodowanych przez AIDS w 1985 roku. Wzbudziło to wówczas niemałe kontrowersje, gdyż jedną z jego ostanich scen, które zagrał, był długi pocałunek z Lindą Evans w serialu „Dynastia”. Wówczas wiedza o tym, że szansa na zakażenie przez pocałunek jest zerowa, nie była jeszcze powszechna.

Janusz Nyczak

Była to pierwsza szerzej znana ofiara AIDS w Polsce. Reżyser teatralny z Poznania zmarł w grudniu 1990 roku. Powód jego śmierci nie był jednak szeroko nagłaśniany, a osoby, które o tym wiedziały, nazywały tę chorobę „tą, która nie śmie wypowiadać swego imienia”.

Znani z HIV żyjacy

Współcześnie wirus HIV nie jest wyrokiem śmierci, można z nim normalnie żyć, pod warunkiem bycia odpowiedzialnym oraz pod nadzorem lekarza. Oto przykłady znanych osób, które funkcjonują w społeczeństwie bez problemów, mimo potwierdzonego zakażenia wirusem HIV.

Magic Johsnon

Earvin „Magic” Johsnon to jedna z legend amerykańskiej koszykówki lat 80. XX wieku. Razem z innym zawodnikiem, Kareemem Abdul-Jabbarem, stworzyli słynny duet stanowiący o sile drużyny Los Angeles Lakers. W listopadzie 1991 roku przyznał oficjalnie, że jest zakażony wirusem HIV. Dla świata nie tylko sportu był to szok. Mimo to, Johnson kontynuował swoją karierę, wystąpił na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku. Jednak po nich ogłosił koniec występów, wrócił jednak w 1996 roku, by ostatecznie zawiesić buty na kołku w 2000 w Danii. Odkąd dowiedział się o chorobie, stara się pokazywać, że HIV to nie wyrok i da się z nim normalnie żyć.

Charlie Sheen

Znany z wielu ról zwłaszcza w filmach i serialach komediowych aktor był również sławny z bardzo imprezowego stylu życia. W 2015 roku przyznał publicznie, że jest nosicielem wirusa HIV. Diagnozę poznał cztery lata wcześniej. Mimo to, miał narażać swoje partnerki seksualne na kontakt z wirusem. Sprawa trafiła nawet do sądu, zakończyła się ostatecznie ugodą.

Billy Porter

Amerykański aktor i piosenkarz Billy Porter ogłosił w 2021 roku, że jest zarażony wirusem HIV. Obecność patogenu wykryto u niego w 2007 roku, który – jak przyznał – był najgorszym w jego życiu. Jak przyznawał w wywiadzie ogłaszając swoją przypadłość, „czuje się najzdrowszy w swoim życiu”. Powiedział też, że regularnie chodzi do lekarza i wie, co dzieje się z jego ciałem.

Conchita Wurst / Thomas Neuwirth

Austriacki artysta, zwycięzca Eurowizji z 2014 roku, drag queen występujący pod pseudonimem „Conchita Wurst” przyznał w 2018 roku na Instagramie, że od wielu lat zmaga się z zakażeniem wirusem HIV. Zdecydował się ogłosić ten fakt, gdyż były partner groził mu ujawnieniem jego osobistych problemów.

Jason Gould

Syn Barbry Streisand, znanej amerykańskiej aktorki i piosenkarki Jason Gould, który również jest aktorem oraz producentem filmowym także jest nosicielem wirusa HIV. Ujawnił to w 2003 roku brytyjski tabloid „The Sun”. O fakcie zakażenia dowiedział się przypadkowo, trafił do szpitala z powodu ospy wietrznej. Jednak w czasie badań przeprowadzono test i okazał się on pozytywny.

Jak przebadać się na HIV?

Jeśli podejrzewamy, że mogło dojść do kontaktu z osobą zakażoną wirusem HIV lub o nieznanym nam statusie serologicznym, można zwrócić się do jednego z punktów konsultacyjno-diagnostycznych, gdzie przeprowadzane są testy na obecność patogenu.

Listę takich miejsc można znaleźć na stronie aids.gov.pl, testy na HIV są wykonywane anonimowo, bezpłatnie. Przed badaniem odbywa się także rozmowę ze specjalistą.

Można także zadzwonić na telefon zaufania, pod numer 800 888 448. Połączenie jest bezpłatne.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Polecjaka Google News - Portal i.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl