Światowy Dzień Zdrowia. Bohaterowie w fartuchach również świętują. Te seriale o lekarzach zna każdy!

Damian Kelman
Damian Kelman
Z okazji Światowego Dnia Zdrowia przypominamy seriale poświęcone medycznej tematyce. Z pewnością je znacie!
Z okazji Światowego Dnia Zdrowia przypominamy seriale poświęcone medycznej tematyce. Z pewnością je znacie! Unsplash / Piron Guillaume
7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia, ale też Dzień Pracownika Służby Zdrowia. Prawdziwi bohaterowie na co dzień walczą o ludzkie życie w szpitalach i przychodniach. Ale żeby się dowiedzieć, jak wygląda ich praca, nie trzeba na szczęście się rozchorować. Wystarczy włączyć telewizor i obejrzeć ulubiony serial. Tych o lekarzach powstało całkiem sporo. Znasz je?

Światowy Dzień Zdrowia

Od 1950 roku 7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. Data ta nie jest przypadkowa, ponieważ tego samego dnia przypada również rocznica powstania Światowej Organizacji Zdrowia.

Każdego roku to święto ma inny motyw przewodni, jest poświęcone innej tematyce, która zwraca uwagę na kluczowe obszary problemów zdrowotnych we współczesnym świecie.

Jak czytamy na stronie gov.pl, "7 kwietnia 2023 roku Światowa Organizacja Zdrowia będzie obchodzić 75. rocznicę swojego istnienia. Rocznica ta jest okazją do spojrzenia wstecz na sukcesy osiągnięte w dziedzinie zdrowia publicznego, które poprawiły jakość życia w ciągu ostatnich siedmiu dekad". W związku z tym przewodnie hasło w tym roku brzmi "zdrowie dla wszystkich".

Przy okazji tego święta, obchodzony jest również Dzień Pracownika Służby Zdrowia.

O tym, jak ci ludzie są ważni, nie trzeba nikogo przekonywać. Ale jak wygląda ich praca? Co nieco możemy podejrzeć w filmach i serialach (choć oczywiście należy pamiętać, że to fikcja i rzeczywistość może wyglądać nieco inaczej). Tak czy inaczej, 7 kwietnia to dobra okazja, by przypomnieć najbardziej popularne seriale o bohaterach w fartuchach.

Najpopularniejsze seriale o lekarzach

Seriale o lekarzach i tematyce zdrowotnej są jednymi z ulubionych wśród telewidzów. Każdy z nas jest w stanie bez problemu przytoczyć chociażby jedną produkcję, która kręci się właśnie wokół tego tematu. Takich seriali nie brakuje zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Z okazji święta pracowników służby zdrowia, przypominamy również tych fikcyjnych bohaterów w fartuchach i przytaczamy najbardziej znane seriale o lekarzach.

  • "Szpital New Amsterdam" - amerykański serial będący adaptacją książki „Twelve Patients: Life and Death at Bellevue Hospital” autorstwa Erica Manheimera. Swoją premierę miał w 2018 roku, ale do Polski trafił trzy lata później za sprawą serwisu Netflix. Produkcja przedstawia losy doktora Maxa Goodwina, który zostaje dyrektorem najstarszej placówki w USA.
  • "Dr House" - prawdziwy klasyk, który swoją premierę miał w 2004 roku. Fabuła skupia się wokół tytułowego doktora Gregory'ego House'a starającego się w niekonwencjonalny sposób leczyć swoich podopiecznych, którzy przez innych medyków zostali "skreśleni".
  • "Na dobre i na złe" - polska również ma swój szpitalny klasyk, jednak w nieco innym klimacie. Serial goszczący od 1999 roku na antenie Telewizji Polskiej jest produkcją medyczno-obyczajową skupioną na losach życia prywatnego i zawodowego lekarzy z Leśnej Góry.
  • "Lekarze" - również polska produkcja, która doczekała się pięciu sezonów w latach 2012-2014. Podobnie jak w przypadku "Na dobre i na złe", życie zawodowe lekarzy przewijało się widzom z ich prywatnymi problemami, a cała akcja działa się w toruńskiej placówce.
  • "The Good Doctor" - amerykański dramat medyczny goszczący na ekranach od 2017 roku. Poza samą "szpitalną przygodą" duża uwaga poświęcona jest głównemu bohaterowi - Shaunowi Murphy'emu i jego własnym problemom. Mężczyzna cierpiący na autyzm zostaje rezydentem renomowanego szpitala na oddziale chirurgii.
  • "Chirurdzy" - to, w pewnym sensie i z zachowanymi proporcjami, amerykański odpowiednik "Na dobre i na złe". Na antenie gości od 2005 roku i opowiada o życiu lekarzy pracujących w Seattle Grace.
  • "Ostry dyżur" - najstarszy serial w zestawieniu, emitowany w latach 1994-2009 (w Polsce 1995-2012). To tak naprawdę tę produkcję należy uznać za protoplastę dramatów medycznych. Przedstawieni w serialu lekarze pracują natomiast w fikcyjnym szpitalu County General w Chicago.
  • "Na sygnale" - serial zdecydowanie różniący się od pozostałych, stworzony na podstawie fenomenu telewizyjnych seriali paradokumentalnych. Na antenie Telewizji Polskiej gości od 2014 roku, w tym czasie zgarnął wiele nagród. W tym przypadku bohaterami są załogi karetek pogotowia.
  • "Hoży doktorzy" - na koniec świat medyczny przedstawiony w odrobine innym - komediowym - świetle. W latach 2001-2010 podbijał amerykańską telewizję, przedstawiając akcję w fikcyjnym szpitalu pw. Świętego Serca. Uroku dodawał również specjalny rodzaj narracji prowadzony przez doktora Johna Michaela Doriana.
  • "Daleko od noszy" - jeśli pojawiła się amerykańska komedia, nie mogło zabraknąć klasycznego polskiego sitcomu. Emitowany był w latach 2003-2009. Celem produkcji było wyśmianie polskich realiów medycznych i pokazanie zabawnego życia fikcyjnych lekarzy z Szpitala Miejskiego nr 1 im. A. Kopernika.
od 16 lat

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl