- Kresowianie w obronie dobrego imienia Polski i godności Polski i Polaków, to ważna sprawa. My ciągle mocno akcentujemy te kwestie. Dla nas, Kresowian, którzy przeszliśmy najtrudniejsze z możliwych chwile właśnie tam na Wschodzie przez lata wojny i lata powojenne. To artykułowanie zabiegania o to, aby Polska była mocnym krajem, i aby wiedzieli Polacy, że mogą również na nas się oprzeć, na naszym bolesnym doświadczeniu i naszej ogromnej mocy, którą ciągle mamy, i z którą chcemy iść do przodu dla Polski i dla Polaków – mówi na stronie Jasnej Góry Danuta Skalska, rzecznik Światowego Kongresu Kresowian.
- Ciągle domagamy się o upamiętnienie miejsc kaźni i ciągle rozbijamy się o mur niemożności po wschodniej stronie, a przecież to jest elementarna powinność tamtej strony, żeby wypełnić zobowiązania, czy powiedzmy nawet zachować się zwyczajnie i po ludzku wobec tych, którzy o swoją godność już upomnieć się nie są w stanie, bo leżą w bezimiennych mogiłach, często gdzieś na jakichś wysypiskach, bezdrożach, lasach – przypomina.
ZOBACZ ZDJĘCIA
O godz. 9.30 przed Cudownym Obrazem została odprawiona msza św. za wypędzonych, poległych i pomordowanych na Wschodzie. Eucharystii przewodniczył ks. Grzegorz Draus, proboszcz parafii św. Jana Pawła II we Lwowie. Homilię wygłosił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.
Po Eucharystii miał miejsce Marsz pokoleń kresowych. Pod figurą Matki Bożej Niepokalanej przed Szczytem został ułożony Krzyż Pamięci ofiar ludobójstwa OUN UPA. Następnie odbył się Apel Poległych. O godz. 11.30 w Sali Papieskiej rozpoczęło się spotkanie. Obecnych powitał Jan Skalski, prezes Światowego Kongresu Kresowian, przewodniczący Europejskiej Unii Uchodźców i Wypędzonych.
Wysłuchano wystąpień honorowych gości oraz przedstawiono projekty uchwał Światowego Kongresu Kresowian. Kolejnym punktem programu było wręczenie nagród Światowego Kongresu Kresowian i Związku Wypędzonych z Kresów Wschodnich II RP.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Mazda Mirai Motors Challange 2018