ŚWIŃSKA GRYPA W POLSCE
Przypomnijmy, że pierwszy śmiertelny przypadek świńskiej grypy w tym roku odnotowano właśnie w Polsce. W szpitalu przy ul. na Borowskiej zmarł 28-letni mężczyzna. 9 lutego w szpitalu przy ul. Grabiszyńskiej zmarł kolejny pacjent.
Zobacz też: Świńska grypa we Wrocławiu. Dwie osoby nie żyją
Jakie są objawy świńskiej grypy? Kiedy zgłosić się do lekarza i co zrobić, by nie zignorować niepokojących objawów?
ŚWIŃSKA GRYPA. OBJAWY
Świńska grypa objawowo nie różni się zbyt wiele od zwykłej grypy. Gorączka, ból głowy, bóle mięśni, zmęczenie, osłabienie organizmu, kaszel. Każdy przypadek wystąpienia takich objawów to sygnał, że powinniśmy zgłosić się do lekarza. W razie podwyższonego ryzyka zachorowania na świńską grypę lekarz może też zalecić wykonanie testów, mających na celu wykazanie zakażenia wirusem A/H1N1. Pozytywny wynik oznacza, że mamy do czynienia ze świńską grypą - w takiej sytuacji konieczne jest podjęcie leczenia antywirusowego.
Świńska grypa - jakie są objawy?
Oprócz objawów typowych dla zwykłej grypy, które wymieniliśmy wyżej, należy wymienić inne. W przypadku ich wystąpienia powinniśmy zachować szczególną ostrożność i natychmiast poinformować o ich wystąpieniu lekarza. Chodzi o:
- ból ucha
- nudności
- biegunka, wymioty
ŚWIŃSKA GRYPA. POWIKŁANIA
Świńska grypa niesie ze sobą także ryzyko powikłań. W przypadku zwykłej grypy po jej przebyciu może dojść do zapalenia mięśnia sercowego. A jakie są powikłania po świńskiej grypie? Zapalenie zatok, oskrzeli, ucha środkowego, płuc i opon mózgowych.
Najbardziej narażeni są pacjenci przewlekle chorzy, osoby starsze i dzieci.