Sylwestrowo-noworoczne morsowanie
Jak mówią morsy - czasem rzeczy najzwyklejsze... kiedy się je dzieli z właściwymi osobami... bywają niezwykłe. W sobotę, 31 grudnia, odbyło się sylwestrowo-noworoczne morsowanie morsów z Pruszcza, Straszyna i okolic. Kilkunastu miłośników kąpieli w lodowatej wodzie pożegnało 2022 rok podczas morsowania w jeziorze w Kolbudach. Były życzenia noworoczne i dobra zabawa. Zobaczcie!
Jak zacząć morsowanie?
Najlepiej poszukać klubu morsów w najbliższej okolicy, zrzeszającego ludzi regularnie korzystających z zimnych kąpieli. Posłużą oni nie tylko dobrymi radami, ale również zapewnią bezpieczeństwo w trakcie pierwszego morsowania. Zwykle są to osoby, które na co dzień prowadzą dosyć aktywny i zdrowy tryb życia.
Mimo że morsowanie przynosi wiele korzyści dla zdrowia, trzeba wiedzieć, że ta forma aktywności nie jest dla wszystkich. Nie warto się zmuszać, jeśli bariera psychiczna nie pozwala nam na zanurzenie w lodowatej wodzie. Dodatkowo niektóre schorzenia takie jak niewydolność układu krążenia, padaczka czy nawet borelioza (przewlekła infekcja bakteryjna przenoszona przez kleszcze), są przeciwwskazaniem do morsowania. Wiek z kolei nie stanowi zbyt dużego ograniczenia. Morsować mogą już nawet 3-4 latki, a górna granica praktycznie nie istnieje, jeśli utrzymujemy nasze ciało w dobrej formie.
Zanim wejdziesz do wody
Przed wejściem do wody, należy się rozgrzać wykonując spokojny, około 20-minutowy trening. Może to być trucht, gra w siatkówkę czy w piłkę nożną. Dobra jest każda aktywność, która pozwoli na umiarkowany wzrost tętna. Pozwoli to na szybszy przepływ krwi przez mięśnie, serce i skórę, odpowiednio je natleniając i wzmacniając układ krążenia. Jednak nie należy dopuścić do przegrzania organizmu i spocenia, ponieważ to w połączeniu z niską temperaturą może przynieść niepożądane skutki.
