Sylwiusz Jakubowski nie jest już wójtem Żelazkowa! Będą przedterminowe wybory

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Sylwiusz Jakubowski został odwołany.
Sylwiusz Jakubowski został odwołany. Mariusz Kurzajczyk
Sylwiusz Jakubowski został odwołany. 12 kwietnia Komisarz Wyborczy w Kaliszu wydał obwieszczenie w sprawie wygaśnięcia mandatu wójta Żelazkowa. Ma to związek z uprawomocnieniem się wyroku wydanego przez Sąd Rejonowy w Kaliszu.

- Sylwiusz Jakubowski został odwołany na podstawie prawomocnego wyroku Sądu Rejonowego w Kaliszu. Dlatego też Komisarz Wyborczy uznał podstawę do tego, żeby takie obwieszczenie skierować do wojewody. Z tego co wiem, to była kwestia wyroku związanego z 2020 r. i czynnej napaści na funkcjonariusza policji przez wójta – mówi Mateusz Daszkiewicz, rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego.

Obwieszczenie Komisarza Wyborczego stanowi podstawę do wystąpienia przez wojewodę wielkopolskiego do Prezesa Rady Ministrów o zarządzenie przedterminowych wyborów wójta gminy Żelazków.

- Jednocześnie w świetle przepisów ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym wygaśnięcie mandatu wójta przed upływem kadencji jest równoznaczne z odwołaniem jego zastępcy lub zastępców. Powyższe stanowi podstawę do wystąpienia przez wojewodę wielkopolskiego do Prezesa Rady Ministrów o wyznaczenie osoby pełniącej funkcję wójta do czasu objęcia obowiązków rzez nowo wybranego wójta – dodaje rzecznik.

O problemach wójta z alkoholem, a co za tym idzie również wielu ekscesach takich jak m.in.: naruszanie nietykalności policjanta, udzielanie ślubu pod wpływem alkoholu, czy agresywne zachowania, którymi sam o sobie przypomina, mówi się co jakiś czas. W lutym miał trafić na leczenie do szpitala psychiatryczno-odwykowego w Sokołówce. Taką decyzję podjął sąd rodzinny na wniosek prokuratury.

Z kolei 29 marca wójt wszedł do pomieszczenia, w którym obsługiwani byli petenci i zaczął na nich krzyczeć. Na miejsce wezwano policję, która przetransportowała wójta do izby wytrzeźwień.

Zacznijmy od odpowiedzi na najważniejsze pytanie. Czy istnieje bezpieczna ilość wypijanego alkoholu, która nie wiąże się ryzykiem uzależnienia? Tutaj odpowiedź jest jasna: Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wyraźnie zaznacza, że żadna ilość alkoholu nie jest bezpieczna dla zdrowia.Jeżeli już jednak nie możemy powstrzymać się od picia, to warto wiedzieć o najmniej ryzykownej ilości alkoholu. W naszej galerii znajdziecie odpowiedzi na pytania, co dzieje się z organizmem, gdy pijemy piwo.PRZEWIŃ W DÓŁ I CZYTAJ WIĘCEJ↓

Takie są skutki picia piwa. Czy już jedno piwo dziennie szko...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl