Szachy zostały zakazane w Afganistanie przez Ministerstwo Krzewienia Cnoty i Zapobiegania Występkom z powodów religijnych

Jacek Kmiecik
open source
Władze Afganistanu zakazały gry w szachy na czas nieokreślony, o czym poinformowała agencja prasowa Khaama, powołując się na departamenty rządu afgańskiego powołane przez ruch talibów.

Tymczasowa administracja Afganistanu oficjalnie zakazała szachów, kontynuując sprzeciw wobec różnych form rozrywki i sportu w kraju. Według doniesień, decyzja o zakazie szachów została podjęta ze względu na „względy religijne” i ograniczenia nałożone przez Ministerstwo Krzewienia Cnoty i Zapobiegania Występkom.

Afgańska Federacja Szachowa została rozwiązana, a wszystkie wydarzenia związane z tym sportem zostały odwołane. określając grę jako „haram” (zakazaną) zgodnie z interpretacją prawa islamskiego.

Przedstawiciele Ministerstwa Sportu potwierdzili wprowadzenie zakazu w niedzielę, 11 maja, wyjaśniając, że dopóki nie zostaną znalezione odpowiednie odpowiedzi dotyczące kwestii religijnych, sport ten pozostanie zakazany. Według doniesień, żadne działania związane z szachami nie zostaną wznowione bez rozwiązania tych kwestii.

Szachy, niegdyś popularny intelektualny sport w Afganistanie, przeżywały odrodzenie w ostatnich latach, a krajowa federacja działała pod nadzorem Ministerstwa Sportu. Kilka dni przed ogłoszeniem zakazu uprawiania tego sportu grupa aktywistów zwróciła się do odpowiedniego resortu z prośbą o przyznanie środków na rozwój szachów w kraju. Powitano ich wiadomością o zakazie, co jeszcze bardziej skomplikowało ich wysiłki, aby zaangażować się w grę.

Ostatnie stanowisko talibów odzwierciedla ich szerszą strategię ograniczania działalności kulturalnej i rekreacyjnej w kraju, powołując się na interpretacje prawa islamskiego.

Zakaz gry w szachy jest kolejnym przykładem coraz większych ograniczeń wolności w Afganistanie przez talibów. Ograniczenia te wykraczają poza sport, obejmując również działalność kulturalną i edukacyjną, wywierając głęboki wpływ na społeczeństwo Afganistanu. Nadal nie wiadomo, jak długo potrwa ta polityka lub czy presja międzynarodowa może odwrócić niektóre z tych decyzji.

od 7 lat
Wideo

Magazyn GOL 24 Ekstra - Zaskakujący finisz Ekstraklasy

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl