Szakal złocisty to zwierze z rodziny psowatych, jednak mniejszy od wilka szarego, którego najczęściej można w naszym kraju spotkać. Najczęściej widywano szakala złocistego w Niemczech, na Białorusi i na Ukrainie.
Na początku tego roku dwa szakale zastrzelono w Czechach kilka kilometrów od granicy z Polską. W lutym podobna sytuacja zdarzyła się u innego naszego sąsiada, na Litwie. Jak informują specjaliści w ostatnich latach odnotowywana jest ekspansja szakala w Europie.
Jeszcze w latach 60 gatunek został niemal wytępiony, ale od kiedy został objęty ochroną zwiększa się ich liczba, a co za tym idzie, zasiedlają coraz więcej obszarów na naszym kontynencie.
Czy mogą być niebezpieczne? Jak informuje Maciej Frądczak ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, nie są to zwierzęta, które wykazują szczególną agresję w stosunku do ludzi.
- Owszem, mogą poranić, ale tylko w sytuacji gdy poczują się zagrożone - przestrzega Frądczak dodając, że bardziej niebezpieczne mogą być choroby, jakie te zwierzęta przenoszą. - Mogą je niekoniecznie przenosić bezpośrednio na ludzi, ale na inne zwierzęta psowate, np. bezdomne psy.
Szakale złociste są zwierzętami stadnymi. Najczęściej można spotkać je w parach, a w przypadku gdy się rozmnożą, wraz z małymi. Co zrobić w sytuacji, gdy je spotkamy? - Najlepiej spokojnie oddalić się na bezpieczną odległość i zostawić je w spokoju, a także poinformować o tym odpowiednie służby - zaleca Frądczak.