Szczyt klimatyczny COP27 w Szarm el-Szejk. Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Agnieszka Kowalko
Agnieszka Kowalko
Szczyt COP27 rozpoczął się w Szarm el-Szejk w Egipcie.
Szczyt COP27 rozpoczął się w Szarm el-Szejk w Egipcie. PAP/EPA/SEDAT SUNA
W Szarm el-Szejk w Egipcie rozpoczął się szczyt COP27. Jest to 27. konferencja ONZ w sprawie zmian klimatu. Delegaci z prawie 200 państw przybyli, by dyskutować o działaniach w tej sprawie. Na czele polskiej delegacji jest prezydent Andrzej Duda.

Egipska prezydencja chce, by wysiłki uczestników COP27 przeszły z fazy planowania i negocjacji do fazy implementacji. Kair chce przekonywać innych, że ocieplenie klimatu oraz gwałtowne zjawiska pogodowe wpływają na życie milionów ludzi na całym świecie, więc pilne działanie jest konieczne, by ochronić planetę.

Szarm el-Szejk. Konferencja COP27

Najnowszy raport ONZ dotyczący zmian klimatu wykazał, że globalne emisje zanieczyszczeń wzrosną o 10,6 proc. do 2030 roku w stosunku do ich poziomu z 2010 roku. Naukowcy uważają, że emisje te powinny spaść o 43 proc. do 2030 roku, aby możliwe było ograniczenie wzrostu światowych temperatur do 1,5 st. Celsjusza powyżej średniej sprzed nadejścia epoki przemysłowej. Badacze uważają, że po przekroczeniu tej granicy wzrostu temperatur zmiana klimatu wymknie się spod kontroli.

Tegoroczna konferencja, odbywająca się w egipskim kurorcie Szarm el-Szejk, ma cztery główne założenia, na których mają się opierać dyskusje:

  • Finansowanie działań na rzecz ochrony klimatu
  • Adaptacja do mających już miejsce zmian klimatycznych
  • Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych
  • Stworzenie mechanizmu mającego wyrównać straty spowodowane kryzysem klimatycznym
Jakie są główne założenia COP27?
Jakie są główne założenia COP27? Agnieszka Kowalko / i.pl

Agencja Reutera przypomina, że na zeszłorocznym szczycie COP26 w Glasgow państwa o wysokich dochodach, w tym Stany Zjednoczone i kraje Unii Europejskiej, zablokowały propozycję stworzenia organu rekompensującego finansowo szkody spowodowane zmianami klimatu, za które kraje rozwijające się ponoszą nikłą odpowiedzialność.

Jednak presja dotycząca rozwiązania problemu rośnie wraz z rosnącymi rozmiarami katastrofy klimatycznej, obejmującymi choćby tegoroczne powodzie w Pakistanie. Spowodowały one szkody szacowane na ponad 30 mld dolarów i pozbawiły dachów nad głowami setki tysięcy osób.

Budżety zachodnich krajów zostały uszczuplone przez ogromne wydatki na ochronę obywateli przed ekonomicznymi skutkami inwazji Rosji na Ukrainę. Jak dotąd, tylko dwa małe kraje zaoferowały finansowanie szkód, jakie dotknęły niezamożne państwa. Dania obiecała ok. 13 mln dolarów, a Szkocja ok. 2,3 mln dolarów. Dla porównania, zgodnie z niektórymi badaniami szkody związane ze zmianami klimatu osiągną 580 mld dolarów do 2030 roku.

Andrzej Duda na COP27

Na tegorocznym szczycie COP27 Polskę reprezentuje między innymi prezydent Andrzej Duda. Wezmą w nim udział światowi przywódcy, w tym prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Do Szarm el-Szejk nie przybędą prezydent Chin Xi Jinping, premier Indii Narendra Modi i rosyjski przywódca Władimir Putin.

Źródła: COP27, PAP

wu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl