Wspólna deklaracja po szczycie w Kijowie
Na zakończenie wydarzenia, które miało miejsce w piątek w Kijowie, przyjęto wspólną deklarację dotyczącą współpracy na linii Unia Europejska – Ukraina. Sygnatariuszami są przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel oraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Choć wniosek o przystąpienie w szereg państw członkowskich UE Kijów wysłał do Brukseli krótko po rozpoczęciu rosyjskiej agresji, to przed władzami ukraińskimi jeszcze bardzo daleka droga. Co prawda Ukraina uzyskała status kraju kandydującego, ale czekają ją długie negocjacje i szereg warunków, które należy spełnić.
W deklaracji podkreślono, że UE wspiera dalszą integrację Ukrainy, ale decyzje co do dalszych kroków podjęte zostaną po tym, jak warunki KE zostaną spełnione. Von der Leyen powiedziała, że nie ma sztywnego kalendarze dotyczącego akcesji Ukrainy.
Co mówią liderzy UE i Ukrainy?
Liderzy Unii Europejskiej zapewnili o jednoznacznym wsparciu, jakiego UE oraz kraje członkowskie udzielają Ukrainie.
– Unia Europejska jest z wami dzisiaj i będzie z wami jutro. Będzie z wami tak długo, jak będzie to niezbędne. Będziemy stali u waszego boku, aby odbudować ten kraj – powiedział Charles Michel.
Przewodnicząca KE dodała, że Ukraina może być „źródłem inspiracji dla Europy”.
Z kolei prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował liderom UE za nieustające wsparcie dla jego kraju. Jednocześnie wezwał do dalszych dostaw broni.
– Ukraina utrzyma Bachmut i wyzwoli część Donbasu okupowaną przez Rosję, jeśli otrzyma pociski dalekiego zasięgu. Im silniejsza będzie ukraińska obrona przeciwrakietowa, tym szybciej zakończy się agresja Rosji i zapewnione zostanie bezpieczeństwo dla Ukrainy i Europy – uważa prezydent Ukrainy.
Szczyt UE – Ukraina. Dalsze unijne wsparcie
Unia zapewniła także o dalszym wspieraniu Ukrainy i podkreśliła konieczność dalszej współpracy także na polu wojskowym.
Podczas szczytu podjęto decyzję o uruchomieniu Misji Pomocy Wojskowej Unii Europejskiej, mającej na celu przeszkolenie 30 tys. ukraińskich żołnierzy na terenie UE. Postanowiono także o wsparciu w wysokości kolejnych 3,6 mld euro, co ma dać w sumie około 12 mld euro pomocy dla Ukrainy.
Padły też kolejne obietnice wsparcia gospodarczego. Wolny handel, bez ceł i taryf na ukraińskie towary mające trafić na unijny rynek, zostanie przedłużony o rok, zapowiedziano również zniesienie opłat roamingowych za rozmowy przez telefon, wiadomości SMS oraz internet mobilny.
Kraje UE, mając świadomość rosyjskich ataków na infrastrukturę krytyczną na Ukrainie, w tym energetyczną, wyślą tam aż 35 milionów energooszczędnych żarówek LED.
Kto pojechał na szczyt w Kijowie?
Na szczyt UE – Ukraina do Kijowa przyjechała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, Wysoki Przedstawiciel Unii ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Josep Borrell, a także 15 komisarzy unijnych, w tym komisarz ds. rolnictwa, Janusz Wojciechowski.
Źródła: i.pl, Polskie Radio 24, PAP

rs