Mapa wojny. Brutalna agresja Rosji na Ukrainę. Gdzie toczą się walki?

Trwa 343. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Sprawdź, gdzie obecnie toczą się walki.
Trwa 343. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Sprawdź, gdzie obecnie toczą się walki. Infografika: Agnieszka Kowalko
Mija 343. dzień brutalnej wojny na Ukrainie. Według dowództwa armii Ukrainy Rosjanie prowadzą intensywne działania ofensywne na kierunku łymańskim i w okolicach Bachmutu, jednak ponoszą tam ogromne straty. Jak wskazują zachodnie, ukraińskie i rosyjskie źródła, Kreml szykuje się do wznowienia działań ofensywnych na szeroką skalę, co ma nastąpić w najbliższych miesiącach.

Powołując się na źródła zachodnie, ukraińskie i rosyjskie, Instytut Studiów nad Wojną, amerykański think tank ocenia, że Moskwa „przygotowuje się do nieuchronnej ofensywy”, wskazując na uwagi sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, który powiedział, że „nie ma oznak”, by Władimir Putin „przygotowywał się do pokoju”.

W ciągu minionej doby okupanci dokonali pięciu uderzeń lotniczych i sześciu rakietowych. Przeprowadzili ponad 65 ataków z użyciem systemów artyleryjskich. Uszkodzona została cywilna infrastruktura miejscowości w obwodach sumskim, charkowskim, mikołajowskim i chersońskim – ogłoszono w codziennym komunikacie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

Zacięte walki o Bachmut trwają

Siły rosyjskie w ciągu minionej doby kontynuowały ataki na linii frontu w pobliżu Bachmutu i Doniecka położonych na wschodzie Ukrainy. Wojska Kremla ostrzeliwują Bachmut w Donbasie od kilku miesięcy, a tylko w ciągu ostatnich 24 godzin w rejonie tego miasta doszło do 42 starć między siłami ukraińskimi i rosyjskimi. W ostatnich dniach najeźdźcy rozpoczęli też nową próbę zajęcia terenu wokół miasta Wuhłedar, położonego na południowy zachód od Doniecka.

Mapa wojny. Brutalna agresja Rosji na Ukrainę. Gdzie toczą się walki?
Infografika: Agnieszka Kowalko

Zdaniem prezydenta Ukrainy, sytuacja w Bachmucie i Wuhłedarze była „bardzo trudna”, a oba obszary i inne części obwodu donieckiego „były pod ciągłymi atakami Rosji”.

Siły rosyjskie kontynuowały także ograniczone ataki naziemne, aby odzyskać utracone pozycje wzdłuż linii Swatowo-Kreminna.

Kontrofensywa Ukrainy

Według Ukraińskiego Sztabu Generalnego siły ukraińskie odparły rosyjskie ataki w pobliżu miejscowości Novoselivs'ke, Biłohoriwka, Jampoliwka.

Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk armii ukraińskiej Serhij Czerewaty stwierdził 31 stycznia, że ukraińskie postępy na linii Swatowo-Kreminna uległy spowolnieniu.

Siły ukraińskie kontynuowały ataki na rosyjskie obszary koncentracji w okupowanym obwodzie ługańskim. Wojska Zełenskiego uderzyły m.in. w Kadijewkę.

Koncentracja rosyjskich ataków

Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że siły ukraińskie odparły rosyjskie ataki w pobliżu samego Bachmutu - w promieniu 29 km na północny wschód od miasta w pobliżu Spirnego, Krasnej Hory i Paraskowijiwki oraz w promieniu 7 km na południowy zachód od Bachmutu w pobliżu Kliszczijiwki.

W ciągu minionej doby siły rosyjskie kontynuowały operacje ofensywne także w rejonie miast Donieck-Awdijiwka. Rosyjskie ataki zostały odparte w pobliżu Awdijiwki, Wodiany i Perwomajska.

Mapa wojny. Brutalna agresja Rosji na Ukrainę. Gdzie toczą się walki?
Infografika: Agnieszka Kowalko

Zniszczeniu miała ulec ukraińska grupa dywersyjna i rozpoznawcza w pobliżu Makiejewki.

Białoruś udzieli wsparcia Rosji

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka powiedział, że jego kraj jest „już gotowy” do udzielenia większej pomocy Rosji w jej wojnie z Ukrainą. Przemawiając podczas wizyty państwowej w Zimbabwe, Łukaszenka nie sprecyzował, na czym miałaby polegać ta pomoc.

Siły rosyjskie i białoruskie kontynuują wspólne ćwiczenia wojskowe na Białorusi. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Białorusi gen. porucznik Aleksander Wołfowicz, dowódca Sił Powietrznych i Sił Obrony Powietrznej Białorusi płk Andriej Łukjanowicz oraz dowódca Sił Powietrznych Rosji gen. porucznik Siergiej Dronow współpracowali podobno przy opracowywaniu praktycznych ćwiczeń lotniczych w ramach ich wspólnego przeprowadzania.

Ukraińskie dowództwo poinformowało, że minionej doby Rosjanie stracili 920 żołnierzy, w związku z czym ogólna liczba ofiar śmiertelnych po ich stronie wynosi od początku inwazji ponad 128,4 tys. Wojska ukraińskie zniszczyły ostatniej m.in. osiem rosyjskich czołgów, cztery pojazdy opancerzone i dziesięć systemów artyleryjskich.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie.

mm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl