Szef dyplomacji UE Josep Borrell: wsparcie militarne Ukrainy najpilniejszym celem UE

Adam Kielar
Opracowanie:
Josep Borrell, wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, powiedział, że wsparcie militarne Ukrainy jest priorytetowym celem UE.
Josep Borrell, wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, powiedział, że wsparcie militarne Ukrainy jest priorytetowym celem UE. Twitter/@GeneralStaffUA
Josep Borrell, wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, powiedział w niedzielę podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, że wsparcie militarne dla Ukrainy jest „bardzo krótkoterminowym” celem działań UE. Powiedział także o zdaniach Unii w średnim i długim terminie.

Szef dyplomacji UE: konieczne dalsze wsparcie dla Ukrainy

– Bardzo krótkoterminowe cele to przekazanie więcej amunicji Ukrainie – oświadczył Borrell, mówiąc o najważniejszych wyzwaniach dla UE w kontekście wojny na Ukrainie.

Wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych nawoływał do przyspieszenia przekazywania wsparcia militarnego Ukrainie przez kraje unijne, jednak podkreślił, że w ciągu roku od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji 24 lutego 2022 r., UE zrobiła już bardzo wiele na rzecz pomocy Ukrainie oraz zniesienia uzależnień poszczególnych krajów od Rosji.

Jakie są dalsze cele UE?

Jak dodał Borrell, cel średnioterminowy to wzmacnianie obronności w Europie, a długoterminowy to zwrócenie uwagi na globalne Południe, aby przeciwdziałać rosyjskim działaniom propagandowym w tej części świata.

Dyplomata zapewnił, że kraje UE przełamały początkowe wahania w sprawie przekazywania wsparcia militarnego Ukrainie, co uznał za „ważne osiągnięcie”. Wzywał do dalszego rozwoju obronności krajów UE. Podkreślił, że długie oczekiwanie na dostawy broni dla Ukrainy nie jest odpowiednie do sytuacji „świata, w jakim dziś żyjemy, wojny, której doświadczamy”.

Zaznaczył ponadto, że nie jest możliwe rozważanie europejskiego bezpieczeństwa bez „spoglądania poza kontynent i angażowanie się we współpracę z partnerami z całego świata; szczególnie na (globalnym) Południu widzimy, jak działa rosyjska propaganda” oraz, jak wiele oskarżeń jest kierowanych w stronę państw Europy.

– Musimy dementować tę narrację i wyjaśniać, że Rosja działa jako imperialna siła, albo, jak to ujął prezydent (Francji Emmanuel) Macron „siła kolonialna” – powiedział Borrell.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Dziękujemy euro zbrodniarzom im więcej broni tym mniej faszystów będzie zagrażało Polsce i Polakom.

Wsparcie jest ok.
G
Gość
19 lutego, 11:14, Gość:

USa znow bedzie robic kase ,jak na kazdej wojnie !!Sprowokowali wojne na wschodzie i zarabiaja miliardy !! USA to najwieksze zagrozenie dla swiatowego pokoju !!

Lewacki żulu umysłowy czytaj ze zrozumieniem albo się nie wypowiadaj bo wychodzisz na głupca. Mowa jest o EUrokołchozie !!!

G
Gość
Niestety, zgadzam się z większością przedstawionych opinii na temat perspektyw współpracy w ramach UE. Żadne traktaty i umowy nie powstrzymają Niemiec oraz Francji przed próbami zdominowaniem Europy i podporządkowaniem sobie innych państw. Te "Europejskie instrumenty wsparcia przemysłu zbrojeniowego" będą służyły w 80 % wsparciu przemysłu Niemiec i Francji. Pozostałe 20 % będzie po to aby twierdzić inaczej. Skąd moje przekonanie o tym ? Mówią o tym fakty.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl