Szef MON przypomniał, że mija jedenaście lat od dnia, w którym podczas misji w Afganistanie poległo pięciu żołnierzy z 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, gdy pod ich samochodem eksplodował improwizowany ładunek wybuchowy.
- Ponad 100 tys. żołnierzy, funkcjonariuszy, pracowników cywilnych wojska przez te wszystkie lata służyło poza granicami naszego kraju. To był wymierny wkład Polski w umacnianie bezpieczeństwa naszej ojczyzny poprzez okazywanie solidarności, poprzez służbę ramię w ramię z naszymi sojusznikami w obronie wolności państw, które zostały dotknięte kryzysem - powiedział szef MON.
"Wojna u granic Rzeczpospolitej". Szef MON o konflikcie na Ukrainie
Podkreślił, że obecnie wojna "toczy się u granic Rzeczypospolitej".
- Dziś Ukraińcy dzielnie stawiają czoła Rosji, która próbuje odbudować swoje imperium zagrażające wolności w Europie. Dziś też w Polsce stacjonują żołnierze państw sojuszniczych, głównie Stanów Zjednoczonych - mówił Błaszczak.
Oświadczył, że obowiązkiem państwa jest zadbanie nie tylko o pamięć tych, którzy oddali życie na służbie, ale także o ich najbliższych.
- Stąd Centrum Weterana, stąd ustawa o weteranach, stąd to wszystko, co świadczy o tym, że miarą naszej pamięci i miarą zaangażowania państwa polskiego w nasze bezpieczeństwo jest również wspieranie weteranów i wspieranie rodzin żołnierzy poległych na służbie poza granicami naszego kraju - powiedział szef MON.
Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych
Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych obchodzony jest od 2015 r. Święto zostało ustanowione w rocznicę 21 grudnia 2011 r.; tego dnia podczas misji w Afganistanie poległo pięciu polskich żołnierzy - mł. chor. Piotr Ciesielski, szer. Marcin Szczurowski, sierż. Łukasz Krawiec, sierż. Marek Tomala i sierż. Krystian Banach. Był to najtragiczniejszy dzień w historii polskich misji.

dś
Źródło: