Jewhenia Gucul, baszkan Gagauzji, została zatrzymana we wtorek na lotnisku w Kiszyniowie. Po upływie przewidzianych prawem 72 godzin w areszcie, decyzję w jej sprawie podjął sąd, decydując o areszcie tymczasowym w wymiarze 20 dni.
Gucul oskarżona
Prokurator Adrian Scutaru powiedział dziennikarzom, że Gucul została oskarżona na podstawie czterech artykułów: nielegalne finansowanie kampanii wyborczej na stanowisko szefa Gagauzji w 2023 r., fałszowanie dokumentów, fałszowanie deklaracji i fałszowanie raportów finansowych kampanii. Prawnik Gucul, Sergiu Moraru, powiedział, że zarzuty postawione jego klientce można postawić każdemu konkurentowi wyborczemu, ponieważ kandydaci nie wiedzą, kto przekazuje darowizny i w jakiej wysokości, a także nie zajmują się sprawozdaniami.
Mołdawskie śledztwo wszczęło dwie sprawy karne przeciwko Gucul: nielegalne finansowanie jej działalności politycznej (import pieniędzy z Rosji) oraz udział w organizacji protestów w Kiszyniowie w 2022 roku. Gucul zaprzecza wszystkim oskarżeniom. Powiedziała, że rzekomo zaproponowano jej zamknięcie sprawy karnej za opuszczenie stanowiska szefowej Gagauzji. Twierdzi też, że namawiano ją do złożenia fałszywych zeznań na temat działalności Partii Szor, która nominowała ją na stanowisko szefa Gagauzji.
Gucul zaapelowała też o pomoc bezpośrednio do Władimira Putina. W ubiegłym roku spotkała się z nim w Moskwie. Dla rosyjskich służb jest ona cennym aktywem w działaniach prowadzonych przeciwko Mołdawii.
Szor i jego rosyjscy patroni vs. Kiszyniów
Zatrzymanie Gucul zostało poprzedzone oświadczeniem Prokuratury Antykorupcyjnej Mołdawii o zakończeniu postępowania dowodowego w sprawie nielegalnego finansowania Partii Szor przeciwko Gucul i sekretarz partii Svetlanie Popan. Partia Szor to autorski projekt polityczny oligarchy Ilana Szora, który został skazany za malwersacje na ogromną skalę (udział w kradzieży miliarda dolarów z systemu bankowego Mołdawii) i zbiegł z kraju. Przebywa w Rosji i/lub Izraelu (ma paszporty obu tych państw). Szor odgrywa kluczową rolę w rosyjskich wysiłkach destabilizacji Mołdawii, co ma doprowadzić do upadku prozachodnich władz. Kluczowe będą wybory parlamentarne – które powinny się odbyć nie później niż w czerwcu br.
Gucul jest szefową autonomii Gagauzji od 2023 roku. Otwarcie prorosyjska, współpracuje ściśle z Szorem. W 2024 r. została dodana do list sankcyjnych USA i Unii Europejskiej. Władze UE uważają, że ona i kilku innych gagauskich polityków destabilizuje sytuację w Mołdawii. Autonomiczna Gagauzja tradycyjnie faworyzuje zbliżenie z Rosją i sprzeciwia się polityce integracji Kiszyniowa z UE.
