Sześć osób z mocnym przekazem na COP24 Katowice WIDEO

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa
Sześć osób z mocnym przekazem na COP24 Katowice
Sześć osób z mocnym przekazem na COP24 Katowice L. Nenow, M. Bugała-Azarko
Za nami dwa tygodnie szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach, którego głównym celem było podpisanie porozumienia w myśl idei porozumienia paryskiego, czyli międzynarodowej umowy, która zobowiązuje państwa na świecie do działań na rzecz ochrony klimatu. W trakcie COP24 przez Katowice przewinęły się dziesiątki tysięcy osób z blisko 200 krajów z całego globu. My wybraliśmy sześć osób, które szczególnie mocno apelowały w Katowicach do polityków i ludzi o to, by ci ratowali naszą planetę.

Frank Bainimarama, premier Fidżi i prezydent poprzedniego szczytu klimatycznego - COP23, był jedną z pierwszych osób, które wygłosiły mocne przemówienie podczas ceremonii otwarcia szczytu ONZ w Katowicach. To on przekazał także prezydencję przedstawicielom Polski, a konkretnie wiceministrowi środowiska Michałowi Kurtyce. Bainimarama to fidżyjski polityk i emerytowany dowódca wojskowy. Na COP24 wyrażał głęboką nadzieję, że pod wodzą polskiej prezydencji uda się doprowadzić do podpisania porozumienia zobowiązującego państwa z całego świata do działań na rzecz ochrony klimatu.

Jeszcze w trakcie ceremonii otwarcia płomienną przemowę, jedyną przerywaną oklaskami, wygłosił również David Attenborough - brytyjski biolog, popularyzator wiedzy przyrodniczej na świecie, pisarz, narrator i podróżnik, od lat zaangażowany w walkę o ochronę klimatu. Attenborough ostrzegał przed fatalnymi skutkami zmian klimatycznych, mówiąc, że upadek cywilizacji i świata naturalnego jest na horyzoncie, bliżej niż myślimy. Biolog apelował do polityków i władz, by niezwłocznie podjęli konkretne działania na rzecz ochrony klimatu.

Nieoczekiwanie na COP24 pojawiła się również 15-letnia aktywistka ze Szwecji, Greta Thunberg, która od razu skradła serca ludzi na całym świecie. Nastolatka nie boi się głośno mówić o tym, co czeka naszą planetę, jeśli nie zapobiegniemy negatywnym zmianom klimatu. Dziewczynka popularność zyskała po tym, jak we wrześniu tego roku rozpoczęła protest przed szwedzkim parlamentem. Spotkania z nią na COP-ie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, a nastolatka w prosty, ale dobitny sposób wskazywała, jak wiele w sprawie zrobić mogą młodzi ludzie. Jej zaangażowanie zostało dostrzeżone do tego stopnia, że w piątek, 14 grudnia, uczniowie z Katowic i wielu innych szkół na świecie idąc jej śladem nie poszli na lekcje i strajkowali, żądając od polityków działań na rzecz ochrony klimatu.

I’ll be back, czyli „ja tutaj wrócę” - tym kultowym zdaniem z filmu Terminator, Arnold Schwarzenneger, austriacko-amerykański aktor i były gubernator stanu Kalifornia, ostrzegał polityków, którzy nie wykazują chęci do walki na rzecz ochrony klimatu. Schwarzenneger w dosadny sposób podkreślał, jak ważne są działania proekologiczne i to, by w Katowicach doszło do podpisania porozumienia katowickiego, stworzonego na bazie porozumienia paryskiego. On sam od lat angażuje się w walkę z globalnym ociepleniem, natomiast na COP24 w Katowicach mówił między innymi o tym, że na co dzień po ulicach miast jeździ swoim elektrycznym hammerem, promując paliwa ekologiczne, co odbiło się szerokim echem w mediach społecznościowych.

Wyjątkowym gościem szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach był także książę Monako - Albert II Grimaldi, który jako przewodniczący komisji ds. zrównoważonego rozwoju i dziedzictwa międzynarodowego komitetu olimpijskiego, wystąpił na konferencji "Sport dla klimatu". Książę Monako przekonywał, że popularność sportu można wykorzysta do angażowania milionów fanów, którzy mogliby podjąć działania na rzecz ochrony klimatu. Zresztą sam książę reprezentował Monako na zimowych igrzyskach olimpijskich sześciokrotnie - wiedział więc doskonale, o czym mówi. To nietypowe spojrzenie przez pryzmat sportu na angażowanie społeczności do działań na rzecz klimatu zostało przez uczestników szczytu bardzo pozytywnie odebrane.

Ostatnią z wybranych przez nas osób, którą postanowiliśmy przedstawić, jest były wiceprezydent Stanów Zjednoczonych i laureat Pokojowej Nagrody Nobla – Al Gore. Na spotkanie z nim w Katowicach przyszły prawdziwe tłumy ludzi. Przed salą, w której odbywało się jego wystąpienie, uformowały się dwie ogromne kolejki, a już w środku wszystkie miejsca zostały szybko zajęte przez uczestników. Al Gore przedstawiał prezentację dotyczącą tego, jakie skutki niosą za sobą zmiany klimatyczne, dlaczego należy zacząć działać i czy w ogóle jesteśmy w stanie coś w tej sprawie zmienić. Wielokrotnie podkreślał, że to jeden z najważniejszych wyborów moralnych w historii ludzkości. Parę gorzkich słów skierował też w stronę polskiego rządu, ironizując, że nawet jeśli paliwa kopalne są czyimś biznesem, to nie jest to powód, by wciąż z nich korzystać.

Wszystkie informacje dotyczące szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej: dziennikzachodni.pl, a także na naszym Facebooku – Dziennik Zachodni.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sześć osób z mocnym przekazem na COP24 Katowice WIDEO - Dziennik Zachodni

Wróć na i.pl Portal i.pl