W poniedziałek, 31 października 2022 roku w oknie życia zostało pozostawione dziecko. Okazał się nim tygodniowy chłopiec, któremu siostry nadały mu imię Tadeusz. To już szóste dziecko, a czwarty chłopiec w oknie życia u sióstr urszulanek w Łodzi
- O godz. 21:15 usłyszałyśmy dźwięk alarmu, więc bardzo szybko przybiegłam do Okna życia, no i zobaczyłam, że czeka na mnie taki młodzieniec śliczny – opowiada s. Anna Reczko, przełożona domu. - Miał przy sobie karteczkę z informacją kiedy się urodził, więc wiemy, że jest tygodniowym dzieckiem. Ochrzciłyśmy go i dałyśmy mu imię Tadeusz. Niedawno było wspomnienie tego świętego, więc taką decyzję podjęłyśmy. - relacjonuje jedna z sióstr urszulanek.
Chłopiec został nakarmiony i przebrany w nowe ubranko, gdy siostry oczekiwały na przyjazd policji i pogotowia ratunkowego. Dziecko zostało zabrane do szpitala, a medycy ocenili jego stan zdrowia jako dobry.
Czym jest okno życia?
W oknie życia rodzic może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko bez narażania jego życia i zdrowia. Otwarte okno, natychmiast uruchamia alarm w domu, w którym jest zainstalowane. Pozostawione w oknie dziecko natychmiast otrzymuje pomoc, a o zdarzeniu powiadamiana jest policja oraz pogotowie ratunkowe. Kolejny zawiadamiany jest sąd rodzinny. Wszystkie konieczne procedury trwają nawet kilka tygodni.
Rodzice, mogą uzyskać wsparcie w związku z pojawieniem się dziecka w Archidiecezjalnym Ośrodku Adopcyjnym w Łodzi, pod numerem telefonu: 607 161 580.
Caritas Archidiecezji Łódzkiej utworzyła trzy Okna Życia:
- w Piotrkowie Trybunalskim - przy parafii Najświętszego Serca Jezusowego (ul. Armii Krajowej 9)
- w Łodzi - przy parafii św. Urszuli Ledóchowskiej (ul. Obywatelska 60)
- w Pabianicach - przy Pabianickim Centrum Medycznym (ul. Jana Pawła II 68)
Pierwsze Okno życia powstało 19 marca 2006 roku w Krakowie. W całym kraju funkcjonuje prawie 70 okien życia w ponad 60 miejscowościach. Większość z nich prowadzonych jest pod patronem Caritas. W Oknach Życia zostało pozostawionych ponad 150 niemowląt.
