Rozporządzenie rozwiązuje problem braku jednolitych regulacji dotyczących sposobu rejestracji i segregacji medycznej (triaż) pacjentów zgłaszających się na SOR samodzielnie lub za pośrednictwem zespołów ratownictwa medycznego.
Czytaj też: Projekt TOPSOR w wielkopolskich szpitalach
Zgodnie z rozporządzeniem, pacjenci ci będą pobierali bilety z oznaczeniem czasu zgłoszenia się na SOR wraz z indywidualnym numerem pacjenta. Po rejestracji poddani zostaną segregacji medycznej, w wyniku której zostaną zakwalifikowani do jednej z 5 kategorii. Do każdej z nich przypisany jest inny czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem – od pomocy natychmiastowej (kategoria czerwona) do odroczonej pomocy medycznej (kategoria niebieska, świadcząca o braku stanu nagłego zagrożenia zdrowotnego).
**
Na każdym etapie udzielania pacjentowi pomocy będzie odnotowywany czas wykonania kolejnych czynności
**
Pacjent zostanie poinformowany o przydzielonej mu kategorii oraz o przewidywanym czasie oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem oddziału. Na wyświetlaczu zobaczy liczbę osób czekających na przyjęcie i prognozowany czas oczekiwania.
Czytaj też: Babezjoza lub babeszjoza. Co to za choroba, jak ją rozpoznać i leczyć?
Pacjenci zakwalifikowani do dwóch grup świadczących o braku stanu nagłego zagrożenia zdrowotnego (zielonej lub niebieskiej), zostaną skierowani do podstawowej opieki zdrowotnej, w tym do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, o ile udzielanie tych świadczeń będzie się odbywało w lokalizacji SOR.
Rozporządzenie wprowadza też wymóg posiadania na SOR sprzętu na wymianę z zespołami ratownictwa medycznego, żeby usprawnić pracę tych zespołów i umożliwić im szybki powrót do realizacji kolejnych zgłoszeń.
Czytaj też: Kontrole zwolnień: kto kontroluje chorujących i w jaki sposób?
Liczba personelu SOR ma być dostosowania do liczby pacjentów przyjmowanych w poszczególnych kategoriach oraz do maksymalnych czasów oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem.
Rozporządzenie przewiduje też możliwość zastąpienia pielęgniarki oddziałowej ratownikiem medycznym koordynującym lub pielęgniarką koordynującą pracę innych pielęgniarek lub ratowników na SOR. Koordynujący będą jednak zobowiązani do posiadania dodatkowego wykształcenia oraz 5-letniego doświadczenia pracy na SOR.
Interesujesz się zdrowiem? Tu znajdziesz najważniejsze informacje:
