Sztuczna inteligencja mogłaby zastąpić 300 mln pracowników. Co da nam w zamian?

Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Czy sztuczna inteligencja odbierze nam pracę? Zdjęcie ilustracyjne
Czy sztuczna inteligencja odbierze nam pracę? Zdjęcie ilustracyjne Fot. Pixabay/geralt
Sztuczna inteligencja (AI) mogłaby zastąpić 300 mln pracowników zatrudnionych na pełen etat – wynika z raportu banku inwestycyjnego Goldman Sachs. Jednocześnie oznaczałaby wzrost wydajności, a także powstanie nowych miejsc pracy.

Kogo zastąpi AI?

Jedna czwarta pracowników w Stanach Zjednoczonych i Europie mogłaby stracić pracę, gdyby masowo wprowadzić sztuczną inteligencję. Z drugiej strony AI mogłaby zwiększyć o siedem procent całkowitą wartość towarów i usług wytwarzanych w ciągu roku na całym świecie – podaje BBC.

W raporcie, na który powołuje się stacja, zauważono, że wpływ sztucznej inteligencji będzie różny w różnych sektorach – 46 proc. zadań w zawodach administracyjnych i 44 proc. w zawodach prawniczych można przekazać AI. O wiele mniejszy wpływ sztuczna inteligencja wywarłaby natomiast na sektory związane z budownictwem, gdzie mogłaby przejąć tylko 6 proc. zadań.

Czy czeka nas obniżka płac?

– Jedyne, czego jestem pewien, to to, że nie ma sposobu, aby dowiedzieć się, ile miejsc pracy zostanie zastąpionych przez generatywną sztuczną inteligencję – mówi Carl Benedikt Frey z Oxford Martin School na Uniwersytecie Oksfordzkim.

– Na przykład ChatGPT umożliwia osobom o przeciętnych umiejętnościach pisanie esejów i artykułów. Dziennikarze będą więc musieli stawić czoła większej konkurencji, która prawdopodobnie obniży płace – dodaje.

Zaznacza, że podobna sytuacja miała miejsce, gdy upowszechniła się technologia GPS, umożliwiając powstanie takich platform jak Uber. – Nagle okazało się, że znajomość wszystkich ulic w Londynie ma znacznie mniejszą wartość. W ten sposób doszło do dużych cięć płac, o około 10 proc. Rezultatem były niższe płace, a nie mniej kierowców – podkreśla i dodaje, że w przyszłości sztuczna inteligencja będzie miała podobny wpływ na znacznie szerszy obszar gospodarki.

Przed nami krótkookresowe zmniejszenie zatrudnienia?

W raporcie Goldman Sachs, cytowanym przez BBC, zaznaczono, że jeśli wprowadzenie generatywnej sztucznej inteligencji będzie przypominać poprzednie postępy w technologii informacyjnej, to możemy się spodziewać krótkookresowego zmniejszenia zatrudnienia.

Jednak długoterminowe prognozy wpływu sztucznej inteligencji na zatrudnienie są wysoce niepewne – uważa dyrektor think tanku Resolution Foundation, Torsten Bell. – Wszystkie zdecydowane prognozy należy traktować z bardzo dużym przymrużeniem oka – zaznacza.

– Nie wiemy, w jaki sposób technologia będzie ewoluować ani jak firmy zintegrują ją ze swoim sposobem pracy. Nie oznacza to, że sztuczna inteligencja nie zakłóci sposobu, w jaki pracujemy, ale powinniśmy również skupić się na potencjalnym wzroście standardu życia dzięki pracy o wyższej wydajności i tańszych usługach. A także ryzyku pozostania w tyle, jeśli inne gospodarki świata lepiej dostosują się do zmian technologicznych – podkreśla.

Polecjaka Google News - Portal i.pl

Źródło: BBC

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

L
Lera
29 marca, 11:18, Aga:

A co jeśli wybierzemy sztuczną inteligencję zamiast parlamentu, rządów? Co zrobi wtedy - jakie narzuci nam rozwiązania i czy będą nam pasowały. I co my będziemy robić gdy wiele miejsc pracy zniknie? to trudne pytania. Przerabialiśmy to w przejściu z wyrobów ręcznych na mechanizację procesu produkcji - wiele zakładów pracy upadło. Cóż postęp ma swoje koszty, ale pytanie czy tak na prawdę tyle tej "inteligencji" potrzebujemy i co dalej? Filmy sf podsuwają i optymistyczne i pesymistyczne wizje. Co wygra?

To co zaprogramuje człowiek. To są tylko zera i jedynki , człowiek ma możliwości więcej, ale to zależy od IQ

S
Sato
Poziom IQ młodych osób spada. Badania pokazują skalę problemu

Zależy od wychowania w domu, od rodziców. ŻADNA SZKOŁA NIE NAUCZY INTELIGENCJI - JĄ TRZEBA MIEC W GENACH. Wystarczy popatrzeć na tych na wysokich stanowiskach. Inteligencja (od łac. intelligentia – zdolność pojmowania, rozum) – zdolność do postrzegania, analizy i adaptacji do zmian otoczenia. Zdolność rozumienia, uczenia się oraz wykorzystywania posiadanej wiedzy i umiejętności w różnych sytuacjach. Cecha umysłu warunkująca sprawność czynności poznawczych, takich jak myślenie, reagowanie, rozwiązywanie problemów.

https://tech.wp.pl/poziom-iq-mlodych-osob-spada-badania-pokazuja-skale-problemu,6262699009779841a
d
donDonek
Opodatkować roboty.Jeden robot zastępuje prace dziesiątek ludzi,pracuje nieustannie.Niech pracuje na tych którym odebrał pracę.
K
Katak
Taka drobna uwaga - każda sztuczna inteligencja do działania wymaga prądu. A co jeśli go braknie? Już teraz w firmach wiele czynności jest skomputeryzowanych, płatności głównie elektroniczne. 2 lata temu była potężna awaria - pożar w serwerowni w Strasburgu we Francji - przez kilka dni byly duże utrudnienia w funkcjonowaniu części firm, narzędzi internetowych itp. A w Niemczech po gwałtownych powodziach też czasowo był problem z komunikacją, kasami fiskalnymi, operacjami bankowymi - przerwane kable. A pogoda jest dynamiczna - może nie przerzucajmy wszystkiego do sieci, bo możemy się bardzo zdziwić.
A
Aga
A co jeśli wybierzemy sztuczną inteligencję zamiast parlamentu, rządów? Co zrobi wtedy - jakie narzuci nam rozwiązania i czy będą nam pasowały. I co my będziemy robić gdy wiele miejsc pracy zniknie? to trudne pytania. Przerabialiśmy to w przejściu z wyrobów ręcznych na mechanizację procesu produkcji - wiele zakładów pracy upadło. Cóż postęp ma swoje koszty, ale pytanie czy tak na prawdę tyle tej "inteligencji" potrzebujemy i co dalej? Filmy sf podsuwają i optymistyczne i pesymistyczne wizje. Co wygra?
T
Tak uważam
Rzecz w tym aby , mówiąc obrazowo, "nie przegiąć pały" i aby

nie stać się niewolnikami sztucznej inteligencji. Znając życie ,

będzie to trudne i możemy wpaść w gorsze tarapaty.
Wróć na i.pl Portal i.pl