Szwajcaria: "Nie" dla 2500 plus. W referendum odrzucono ustawę o gwarantowanym dochodzie

Syliwa Arlak (AIP)
Daniel Haeni i  Enno Schmidt - promotorzy gwarantowanego dochodu.
Daniel Haeni i Enno Schmidt - promotorzy gwarantowanego dochodu. Alexandra Wey
Szwajcarzy - zgodnie z oczekiwaniami rządu - odrzucili w referendum pomysł dochodu gwarantowanego, 2500 franków miesięcznie na głowę - podaje agencja Reutersa.

Obywatele Szwajcarii decydowali w niedzielnym referendum, czy powinni otrzymywać stałą pensję niezależnie od tego, czy jej pracują, czy też są bezrobotni. Sprawdziły się ostatnie sondaże – większość głosujących, bo aż 78 %, opowiedziała się przeciwko tej inicjatywie.
Stała pensja dla każdego obywatela od państwa brzmiała jak utopia. Szwajcaria jako pierwsze państwo na świecie, miało jednak na to realną szansę. Mogłoby się wydawać, że nikt nie pogardzi okrągłą sumką 2,5 tys. franków – tyle od państwa miałyby dostawać co miesiąc osoby dorosłe, ani nawet kwotą 655 franków – tyle otrzymać miałyby osoby poniżej 18 roku życia.

Obywatele najwyraźniej jednak liczą się ze zdaniem szwajcarskiego rządu. Większość z nich zagłosowała w na „nie”, bo rząd, podobnie jak większość partii politycznych w kraju przekonywał, że pomysł jest zbyt kosztowany, a w konsekwencji szkodliwy dla wszystkich Szwajcarów. Rząd może więc odetchnąć z ulgą.

CZYTAJ TAKŻE: Koniec raju bankowego: Szwajcarzy nie chcą być kojarzeni z podejrzanymi fortunami

- Jestem realistą i przewidywałem 15-proc. poparcie. 20, a nawet 25 proc. do wspaniały wynik – mówił cytowany przez BBC inicjator pomysłu, przedsiębiorca Daniel Haeni.

Warto podkreślić, że realizacja pomysłu kosztowałaby rocznie nawet 208 mld franków. Znaczna część środków pochodziłaby z kasy przeznaczonej do tej pory na świadczenia społeczne. Dodatkowo, każdego roku państwo musiałoby wyłożyć 25 mld franków z oszczędności w budżecie, lub podwyżek podatków. Inicjatorzy referendum chcieli również obniżenia pensji szefów państwowych firm, takich jak koleje, poczta, czy telekomunikacja.

Zwolennicy inicjatywy przekonywali jednak, że program “2500 plus” pozwoliłby zmniejszyć biedę i nierówności społeczne. Nie wspominając o tym, że obywatele byliby po prostu zdrowsi, szczęśliwsi i wybieraliby pracę, która ich najbardziej interesuje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl