Spis treści
- Zełenski weźmie udział w obchodach wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz
- Szymon Hołownia spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim
- Wołyń wśród tematów rozmów marszałka Sejmu z prezydentem Ukrainy
- „Zielone światło” dla procesu ekshumacji
- Współpraca Polski i Ukrainy
- Relacje z nową administracją USA
Zełenski weźmie udział w obchodach wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz
Prezydent Ukrainy zatrzymał się w poniedziałek w jednym z hoteli w Krakowie. O godz. 16:00 w Miejscu Pamięci Auschwitz wraz z przedstawicielami kilkudziesięciu państw, weźmie udział uroczystości związanej z przypadającą 27 stycznia rocznicą.
Szymon Hołownia spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim
Przed godz. 14:00 Kancelaria Sejmu poinformowała o spotkaniu marszałka Szymona Hołowni z prezydentem Ukrainy „w drodze na główne obchody 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz”.
„Rozmowa odbyła się z inicjatywy strony ukraińskiej” – czytamy.
Wołyń wśród tematów rozmów marszałka Sejmu z prezydentem Ukrainy
Później do rozmowy odniósł się we wpisie na X Szymon Hołownia.
„Na prośbę strony ukraińskiej, w drodze do Auschwitz, spotkałem się dziś w Krakowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Wołyń to dla nas kwestia fundamentalna: chcemy móc zapalić świeczkę na grobach swoich bliskich. Prezydent zapewnił, że z jego strony jest zielone światło dla procesu ekshumacji, i że sprawy ruszą szybko” – podkreślił.
Marszałek Sejmu dodał, że z Wołodymyrem Zełenskim rozmawiał nie tylko o historii.
„Prezydent Zełenski przedstawił mi konkretne pomysły na podjęcie współpracy Polski i Ukrainy przy projektach infrastrukturalnych w Ukrainie, na których mogłyby zarobić polskie firmy. Jesteśmy najbliższymi sąsiadami. Musimy razem się bronić, ale przede wszystkim razem tworzyć, zarabiać, budować podwaliny nowej, bezpiecznej Europy” – przekazał Szymon Hołownia.
„Zielone światło” dla procesu ekshumacji
W późniejszej rozmowie z dziennikarzami, marszałek Sejmu poinformował, że „to była dobra rozmowa na prośbę strony ukraińskiej”.
– Rozmawialiśmy oczywiście o naszej historii, tu moje stanowisko jest jednoznaczne i wielokrotnie już partnerom ukraińskim powtarzane: to jest dla nas kwestia fundamentalna, bo jest cywilizacyjna. My po prostu chcemy wiedzieć, gdzie są pochowani nasi bliscy, i mieć możliwość zapalenia świeczek na ich grobach. To jest tyle i aż tyle – mówił.
Podkreślił, prezydent Zełenski zapewnił go, że „z jego strony jest absolutne, tak że już bardziej nie może być, zielone światło dla procesu ekshumacji, że komisje ministerialne, które spotykały się, również podobno wczoraj, pracują żeby ten proces jak najszybciej przeprowadzić i że wszystko to pójdzie szybko”.
Współpraca Polski i Ukrainy
Zdaniem Szymona Hołowni, rozmowa z prezydentem Ukrainy dotyczyła także wzajemnej współpracy.
– Rozmawialiśmy przede wszystkim o tym co możemy zrobić, żeby Polska i Ukraina z tej logiki wspólnej walki i wspierania się w tej walce przeszły jak najszybciej do logiki bardzo konkretnej współpracy w projektach infrastrukturalnych, również w odbudowie Ukrainy – mówił.
Dodał, że Wołodymyr Zełenski przedstawił podczas rozmowy kilka przykładów różnego rodzaju projektów infrastrukturalnych, w których Polska mogłaby wziąć udział, a polskie firmy na nich zarobić.
– To jest dzisiaj bardzo ważne, żebyśmy obok wskazywania tego, że łączy nas wspólna walka pokazywali, że łączy nas wspólna praca, że chcemy razem tworzyć, budować, zarabiać, i te część Europy czynić bezpieczniejszą – zaznaczył.
Marszałek Sejmu relacjonował, że w rozmowie pojawił się również wątek negocjacji akcesyjnych Ukrainy.
– Tutaj oczekiwania Ukraińców są bardzo ambitne. My z naszej strony, Polski, widzimy możliwość, wielokrotnie też o tym była mowa, otwarcia pierwszego klastra. Ukraińcy mówią, że dobrze by było otworzyć trzy, jeżeli się uda dwa to też dobrze. Oni chcą, żeby tym drugim był rynek wewnętrzny, my mówimy że być może prościej będzie otworzyć najpierw klaster relacje zewnętrzne. To wszystko jest jeszcze przed nami. Myślę, że czas na nowe otwarcie w naszych relacjach z Ukrainą, żebyśmy na to kładli coraz większy nacisk, na to co za chwilę. Polska musi być bardzo aktywna w procesie obudowy Ukrainy, to zawsze powtarzam, my musimy tam po prostu być obecni - podkreślił.
Relacje z nową administracją USA
Szymon Hołownia pytany, czy w trakcie rozmowy z Zełenskim były poruszane kwestie relacji Ukrainy i USA za nowej administracji prezydenta Donalda Trumpa, przyznał, że taki wątek się pojawił.
– Tutaj panuje wciąż wymiana informacji (…). Rozmawialiśmy w kontekście tych zapowiedzi amerykańskich o wstrzymaniu pomocy rozwojowej dla państw, takich jak Ukraina. Tutaj nasze stanowisko jest jasne - jeżeli okaże się, że jest możliwa i otwiera się taka przestrzeń, to róbmy projekty razem i nie mówię tutaj o projektach dobroczynnych, tylko czysto biznesowych – dodał.
Przekazał też, że nie ma żadnych nowych informacji o tym, „jak będzie wyglądała decyzja ostateczna administracji Trupa, co do pomysłu zakończenia wojny na Ukrainie”.