Spis treści
Wspólne oświadczenie szefów MSZ Polski i Ukrainy ws. ludobójstwa na Wołyniu
Radosław Sikorski poinformował o tym po spotkaniu z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Andrijem Sybihą. Podkreślił, że jest to wspólnie uzgodnione oświadczenie.
– Ukraina potwierdza, że nie ma żadnych przeszkód do prowadzenia przez polskie instytucje państwowe i podmioty prywatne we współpracy z właściwymi instytucjami ukraińskimi prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na terytorium Ukrainy, zgodnie z ustawodawstwem ukraińskim i deklaruje gotowość do pozytywnego rozpatrywania wniosków w tych sprawach – zacytował szef MSZ treść wspólnego oświadczenia.
Polska strona od lat domaga się od władz Ukrainy odblokowania zakazu prowadzenia poszukiwań i ekshumacji polskich ofiar zbrodni wołyńskiej.
– W ramach wspólnej ukraińsko-polskiej grupy roboczej pod egidą ministerstw kultury Polski i Ukrainy pracujemy nad praktycznymi mechanizmami dla prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych – przekazał szef MSZ Ukrainy Andrij Sybiha po spotkaniu z szefem polskiej dyplomacji Radosławem Sikorskim.
Dodał, że Ukraińcy i Polacy są zainteresowani, aby nie było między nami żadnych nieporozumień.
– Każda rodzina ma prawo do uhonorowania pamięci swoich przodków – podkreślił.
Oświadczył, że „obecnie w ramach wspólnej ukraińsko-polskiej grupy roboczej pod egidą ministerstw kultury Polski i Ukrainy pracujemy nad praktycznymi mechanizmami dla prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych”.
Szef ukraińskiego MSZ dodał, że „jesteśmy na dobrej drodze”. Podkreślił, że zostało to zapisane we wspólnej deklaracji.
Podkreślił też, że współpraca pomiędzy Polska i Ukrainą „jest gwarancją bezpieczeństwa, stabilności i rozwoju zarówno dla obu krajów, jak i dla całej Europy”. Wyraził również „głęboką wdzięczność każdemu Polakowi, każdej rodzinie polskiej za niezmierne wsparcie Ukrainy”.
Premier: To klucz do pełnego pojednania naszych narodów
Do oświadczenia szefów MSZ Polski i Ukrainy odniósł się wieczorem na platformie X premier Donald Tusk.
„Ukraina nie będzie blokowała ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej. Nasi ministrowie przystępują do pracy nad konkretami. Mam nadzieję, że tym razem nie będzie już żadnych przeszkód. To klucz do pełnego pojednania naszych narodów, tak potrzebnego w tym dramatycznym momencie naszej wspólnej historii” – napisał szef rządu.
Zakończenie wojny na Ukrainie
– Chciałbym podkreślić nasze stanowisko. Ukraina musi odzyskać swoje terytoria w międzynarodowo uznanych granicach. W przypadku rozpoczęcia rozmów o zakończeniu wojny, na które w naszej ocenie póki co się nie zanosi, patrząc na coraz brutalniejsze ataki Rosji, każde przygotowywane rozwiązanie musi mieć akceptację naszych ukraińskich przyjaciół. Polska będzie ich w tym wspierać – zadeklarował minister Sikorski.
Szef MSZ podkreślił, że każde rozwiązanie dotyczące Ukrainy będzie nieść bezpośrednie konsekwencje dla bezpieczeństwa Polski.
– Znamy z historii Polski próby dogadywania się mocarstw ponad głowami zainteresowanych państw. W przeszłości nie przyniosły niczego dobrego – zaznaczył.
Sikorski: Członkostwo Ukrainy w UE leży w strategicznym interesie Polski
Radosław Sikorski podkreślił też, że „członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej leży w strategicznym interesie naszego kraju”. Dodał, że negocjacje w tej sprawie będą skomplikowane, dotyczące kwestii wrażliwych takich jak transport lub rolnictwo.
Szef MSZ zapewnił też, że władze Polski będą wykorzystywać okres zbliżającego się polskiego przewodnictwa w Radzie UE, by maksymalnie przyspieszyć ten proces.
– Na tyle, na ile pozwala na to metodologia Unii – zaznaczył.
Zwrócił także uwagę, że negocjacje dotyczące członkostwa Ukrainy w UE będą skomplikowane.
– Będą dotyczyć kwestii wrażliwych, takich jak transport czy rolnictwo. Ale chcę wyraźnie podkreślić, że żadne kwestie niezwiązane z członkostwem w Unii Europejskiej nie będą wpływać na nasze stanowisko – zapewnił.
Zaznaczył też, że dyskusja z Sybihą w Warszawie będzie dotyczyć jeszcze m.in. tego, jak „Polska może udzielić Ukrainie wsparcia eksperckiego w procesie akcesji”.
– Jako prezydencja będziemy nie tylko dążyć do utrzymania Ukrainy wysoko na agendzie unijnej, ale będziemy także mobilizować naszych partnerów do nakładania dodatkowych sankcji na Federację Rosyjską, w tym objęcia nimi tzw. floty cienia, czyli floty tankowców, których Rosja używa do omijania sankcji – zapowiedział.