W czwartek wicepremier, minister jedności narodowej Ukrainy Ołeksij Czernyszow złożył wizytę w Polsce, gdzie spotkał się z ministrą kultury i dziedzictwa narodowego Hanną Wróblewską.
„Ministrowie rozmawiali o kluczowej roli kultury w utrzymaniu tożsamości narodowej, a także o wpływie kultury na rozwój społeczno-gospodarczy obu krajów” – poinformował resort.
Spis treści
Ukraina o szczegółach
W sobotę wiceminister kultury Ukrainy ds. integracji europejskiej Andrij Nadżos, zapewnił w sobotę PAP o pozytywnych intencjach na rzecz rozwiązania sporów, związanych z tym tematem.
"Jesteśmy pozytywnie nastawieni na uzyskanie dobrych rozwiązań, które zadowolą polskie społeczeństwo i ukraińskie społeczeństwo" – powiedział.
Ukraina wydała zgodę na poszukiwania szczątków Polaków w miejscu, gdzie w 2023 roku odkryto polskie pochówki - dowiedziała się PAP w kręgach związanych z ukraińskimi władzami.
"W Ukrainie, zgodnie z ukraińskim ustawodawstwem, wydano zgodę na ekshumację szczątków, odnalezionych podczas prac poszukiwawczych w 2023 roku" – powiedział rozmówca PAP.
Ukraiński urzędnik pytany przez PAP nie wymienił miejsca, w którym odnaleziono szczątki Polaków. Jednak w 2023 roku ówczesny premier Polski Mateusz Morawiecki odwiedził Puźniki w dzisiejszym obwodzie tarnopolskim, gdzie specjaliści polscy i ukraińscy odnaleźli zbiorowy dół, w którym w 1945 r. złożono ciała pomordowanych mieszkańców wsi, ofiar ukraińskich nacjonalistów.
Według rozmówcy PAP "nadal pozostaje jednak otwarta kwestia przywrócenia nazwisk Ukraińców (członków UPA) na nagrobku na Górze Monastyr (na terenie Polski)".
Spór Polski i Ukrainy o ekshumacje ofiar ludobójstwa na Wołyniu
Między Warszawą i Kijowem od wiosny 2017 roku trwa spór wokół zakazu poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy, wprowadzonego przez ukraiński IPN. Zakaz został wydany po zdemontowaniu pomnika UPA w Hruszowicach, do którego doszło w kwietniu 2017 roku.
Ludobójstwo na Wołyniu. Około 100 tys. Polaków zamordowanych przez UPA
Polskę i Ukrainę od wielu lat różni pamięć o roli Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii, która w latach 1943-45 dopuściła się ludobójczej czystki etnicznej na ok. 100 tysiącach polskich mężczyzn, kobiet i dzieci. O ile dla polskiej strony była to godna potępienia zbrodnia ludobójstwa (masowa i zorganizowana), o tyle dla Ukraińców był to efekt symetrycznego konfliktu zbrojnego, za który w równym stopniu odpowiedzialne były obie strony. Dodatkowo Ukraińcy chcą postrzegać OUN i UPA wyłącznie jako organizacje antysowieckie (ze względu na ich powojenny ruch oporu wobec ZSRS), a nie antypolskie.
IPN wystosował oficjalne wnioski o ekshumacje
W latach 2017-2024 IPN wystosował do organów ukraińskiej administracji dziewięć oficjalnych wniosków ogólnych, które obejmowały uzgodnienie możliwości prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych łącznie w 65 lokalizacjach (miejsca powtarzały się w związku z koniecznością ponawiania wniosków). Część z nich została rozpatrzona pozytywnie i przeprowadzone zostały prace, w innych miejscach nie wyrażono zgody na prace, niektóre wnioski pozostały bez odpowiedzi.
