Ta branża to według Polaków najlepsze miejsce pracy. "Co drugi Polak postrzega ten sektor jako atrakcyjny"

Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Branża medyczna to według Polaków najlepsze miejsce pracy – pokazują wyniki najnowszego badania Randstad Employer Brand Research. Co drugi Polak postrzega ten sektor jako atrakcyjny – mówi nam ekspert. Na dalszych miejscach znalazł się sektor AGD, a także elektroniczny i elektrotechniczny oraz motoryzacyjny. Listę zamykają pracodawcy z sektora ochrony, sprzedaży hurtowej i sprzątania biur.

– W pierwszej kolejności mówimy o sektorze medycznym, który w poprzednich latach nie był tak wysoko i on jest najwyżej oceniany – tłumaczy w rozmowie z nami Mateusz Żydek, Randstad Polska.

– Co drugi Polak postrzega ten sektor jako atrakcyjny, aczkolwiek mówimy o nim trochę szerzej, więc chodzi nie tylko o publiczny sektor opieki zdrowotnej, a także coraz dynamiczniej rozwijającą się w Polsce prywatną opiekę zdrowotną oraz firmy, które świadczą usługi na rzecz tego sektora, więc chociażby producentów sprzętu medycznego – dodaje.

Jak wynika z najnowszego badania Randstad Employer Brand Research, na szczycie zestawienia najlepiej ocenianych sektorów znalazły się:

  • medyczny (49 proc.),
  • AGD (48 proc.),
  • a także elektroniczny i elektrotechniczny oraz motoryzacyjny (po 47 proc.).

Całą listę zamykają natomiast pracodawcy z:

  • sektora ochrony (33 proc.),
  • sprzedaży hurtowej (30 proc.),
  • sprzątania biur (28 proc.).

– Bardzo wysoko pojawia się sektor AGD i producentów tego sprzętu. Doceniany jest także sektor motoryzacyjny. Bardzo wysokie oceny uzyskał sektor elektroniczny i elektrotechniczny. Są to dobra konsumpcyjne, bez których trudno nam się obyć – mówi ekspert.

W badaniu ankietowani byli pytani o to, czy według nich dana branża jest atrakcyjnym miejscem pracy. Atrakcyjność jest określana na podstawie czynników, które charakteryzują poszczególne firmy z sektora. Pomimo niepewności spowodowanej sytuacją makroekonomiczną, odpowiedzi były mniej zachowawcze niż przed rokiem. Podobnie, jak w 2021, najczęściej respondenci zwracali uwagę na to, że sektory wyróżniają się dobrą kondycją finansową.

Co wyróżnia najlepiej oceniane sektory?

Trzy najlepiej oceniane sektory poza stabilnością finansową wyróżniała też stabilność zatrudnienia i bardzo dobra reputacja firm. Branżę medyczną dodatkowo charakteryzowały możliwości rozwoju zawodowego coraz częściej poszukiwane przez kandydatów.

Skąd wynika tak dobra ocena tych sektorów? Jak wyjaśnia ekspert, te wszystkie rzeczy są w jakiś sposób nam niezbędne, a formy działające w tych sektorach często mają długą historię funkcjonowania, więc dają nam z jednej strony stabilność zatrudnienia, co jest bardzo istotne akurat w takich trudniejszych czasach, chociażby związanych z kryzysem ekonomicznym, czy doświadczeniami pandemii.

– Z drugiej trony są to firmy o solidnym budżecie i pewnej sytuacji ekonomicznej. To nie są firmy, które nagle znikną z rynku, tylko raczej będą stanowiły dobra bazę do swojego rozwoju – mówi. – Sektor medyczny dodatkowo wyróżnia się kwestiami rozwoju zawodowego i to wpływa na postrzeganie tego sektora jako innowacyjnego i dającego możliwości rozwoju – wymienia ekspert.

Żydek zwraca uwagę, że obecnie dużo się mówi o rozwoju firm z tej branży. Jak tłumaczy, przyszłość daje nam dużo możliwości pracy dla fizjoterapeutów czy lekarzy konkretnych specjalizacji. – Dzięki temu ten sektor jawi się jako sektor przyszłościowy, który daje wiele możliwości i co ważne, nie tylko w zawodach ściśle medycznych, ale także tych około medycznych oraz tych związany chociażby z produkcją sprzętu medycznego – dodaje.

W pozostałych przypadkach, obok sytuacji finansowej pracodawcy, ankietowani doceniali przede wszystkim stabilność zatrudnienia. Wyjątkiem w tej kwestii jest branża telekomunikacyjna i informatyczna, którą cechują możliwości rozwoju zawodowego oraz atrakcyjne wynagrodzenia i benefity.

Na dobre zarobki i pozapłacowe dodatki ankietowani zwrócili uwagę również w przypadku branż energetycznej oraz surowców i paliw. Możliwości rozwoju zawodowego z kolei dostrzegli w sektorach – poza medycznym i telekomunikacyjnym i IT – nowoczesnych usług dla biznesu SSC/BPO, farmaceutycznym i kosmetycznym oraz budowlanym. Często podkreślana była też dobra reputacja firm w analizowanych branżach

Pandemia wpłynęła na naszą percepcję miejsca pracy

– Ten ranking pokazał duży awans medycyny i kwestii związanych z sektorem medycznym. Zresztą niedaleko plasuje się sektor farmaceutyczny, co każe przypuszczać, że pandemia wpłynęła na naszą percepcję miejsc pracy i sektorów, które wydają się atrakcyjne, stabilne i rozwojowe ale również specjalizacji zawodowych – mówi. – Po tych dwóch latach jesteśmy bogatsi o doświadczenie, że te zawody medyczne są bardzo istotne dla naszego funkcjonowania. Teraz to zaopatrzenie medyczne staje się bardzo ważne dla naszego funkcjonowania i pewnie długo zostaniemy z takim wnioskiem – dodaje.

Handel daleko z tyłu

– Ja bym jeszcze zwrócił uwagę na fakt, że gdzieś na końcu pojawiają się zawody związane z handlem, co też może dziwić w przypadku doświadczeń pandemii. Pamiętajmy, że handle nie zawsze pokazuje tę perspektywę rozwojową. Część handlu, szczególnie w okresie pandemii, kojarzyła się z brakiem stabilności zatrudnienia, z pewnym ryzykiem utraty pracy.
Pojawia się także nowa kategoria handlu, czy e-commerce, która zyskuje na znaczeniu. Trochę detronizując znaczenie dla polskich pracowników handlu tradycyjnego – podsumowuje.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl