Tak będą wyglądały obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Program oficjalnych uroczystości i lista wydarzeń

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Tradycyjnie, 1 sierpnia wieczorem odbędzie się koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”. Wydarzenie wraca na warszawski plac Piłsudskiego po prawie dwóch latach nieobecności.
Tradycyjnie, 1 sierpnia wieczorem odbędzie się koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”. Wydarzenie wraca na warszawski plac Piłsudskiego po prawie dwóch latach nieobecności. Adam Jankowski
1 sierpnia 1944 to data znana każdemu mieszkańcowi Warszawy i każdemu Polakowi. Tego dnia o godz. 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie. Było to jedno z najważniejszych, a zarazem najbardziej dramatycznych momentów zapisanych na kartach historii miasta. W tym roku obchodzimy 78. rocznicę tych wydarzeń. Mieszkańcy Warszawy mają mnóstwo okazji, by oddać hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Obchody zaczęły się już w drugiej połowie lipca i potrwają do 2 października. Jakie wydarzenia odbędą się w Warszawie?

78. rocznica Powstania Warszawskiego

W sierpniu w Warszawie będziemy wielokrotnie spotykać się przy pomnikach, tablicach pamiątkowych. Razem zaśpiewamy powstańcze piosenki, razem będziemy składać kwiaty przy pomnikach i razem będziemy ocierać ukradkiem łzy wzruszenia.

- Lato to czas urlopów, wypoczynku. Ale jest takie miasto, w którym w samym środku lata, dokładnie 1 sierpnia o godzinie 17.00 ludzie zatrzymują się na ulicach. Stają w zadumie słuchając syren alarmowych. I kiedy ten dźwięk ucichnie, zostają z tą zadumą na wiele długich dni - mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Poniedziałek, 1 sierpnia 2022

  • 1 sierpnia, społeczność akademicka UW upamiętni wybuch Powstania Warszawskiego. Uroczystość rozpocznie się o godz. 12.00 na kampusie przy Krakowskim Przedmieściu, w pobliżu Bramy Głównej. Przewidziane są wystąpienia prof. Jerzego Gaździckiego (pseudonim "Gołąb"), prezesa Środowiska Żołnierzy Grupy Bojowej "Krybar" w Światowym Związku Żołnierzy AK, a także prof. Alojzego Z. Nowaka, rektora UW.
  • W 78. rocznicę historycznych wydarzeń odsłonięty zostanie również mural nawiązujący do udziału Grupy Bojowej AK "Krybar" w bohaterskich walkach o teren Uniwersytetu.
  • W okolicach godziny W, tj. około godz. 17.00, odbędzie się także akcja ''Wolność łączy''. W jej ramach przy tablicach upamiętniających zryw z 1944 roku będą dyżurować wolontariusze, rozdający symboliczne kotwice Polski Walczącej oraz przekazujący wiedzę o znaku. Z kolei punktualnie o godz. 17.00 zawyją miejskie syreny, a mieszkańcy Warszawy zatrzymają się, by na chwilę oddać hołd powstańcom.
  • O godzinie 18:00 na scenie Amfiteatru Bemowo rozpocznie się Koncert zespołu Ferajna z Hoovera. Skrzypce, tapan, mandolina, dwie gitary i 9 głosów, czyli "Ferajna z Hoovera". Swoim repertuarem przybliżają warszawiakom piosenki powstańcze, utwory legionów oraz inne, znane melodie patriotyczne. To właśnie na skwerze Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu już od 6 lat można ich spotkać w najważniejsze rocznice państwowe, święta i ważne dni dla historii naszego miasta i kraju.
  • O godzinie 20:30 rozpocznie się koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”. Wydarzenie wraca na warszawski plac Piłsudskiego po prawie dwóch latach nieobecności. Podczas tego wyjątkowego momentu muzycznego znów będziemy mogli razem zaśpiewać piosenki powstańcze w centrum stolicy, o którą 78 lat temu walczyli Powstańcy. W trakcie wieczoru usłyszymy (i zaśpiewamy!) takie utwory, jak „Warszawianka”, „Marsz Mokotowa”, „ Sanitariuszka Małgorzatka”, „Pałacyk Michla” czy „Mała dziewczynka z AK”.
  • O godzinie 21:00 na Placu Defilad w Warszawie odbędzie się koncert WARSZAWSKIE COMBO TANECZNE JANKA MŁYNARSKIEGO. Repertuar muzyków to w przeważającej mierze piosenki przedwojenne, które bawiły i wzruszały publiczność na rewiach, dansingach, a także na stołecznych ulicach i podwórkach.
  • O godzinie 24:00 zaplanowana jest uroczysta premiera spektaklu teatralnego „Kwatera bożych pomyleńców” w adaptacji i reżyserii Katarzyny Kasicy. Przedstawienie na motywach powieści Władysława Zambrzyckiego odbędzie się w Sali pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp z zaproszeniem. W sztuce występują: Leszek Bzdyl, Maria Ciunelis, Grzegorz Falkowski, Barbara Jonak, Lech Łotocki, Zbigniew Waleryś. Kolejne pokazy odbywac się będą od 3 do 6 sierpnia.

Czwartek, 4 sierpnia 2022

  • Tego dnia zostanie otwarta wystawa „Wola 1944: Wymazywanie. Ludobójstwo i sprawa Reinefartha”. Start z zaproszeniem o godzinie 17:00 w Antresoli Muzeum Powstania Warszawskiego.

Piątek, 5 sierpnia 2022

  • O godz. 14.00 odbędzie się uroczystość upamiętniająca zdobycie przez Batalion „Zośka” obozu „Gęsiówka”. Adres: Skwer między ul. M. Anielewicza i ul. Okopową.
  • Z kolei o godz. 18.00 zaplanowano uroczystość w hołdzie ludności cywilnej Woli pod pomnikiem Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego.
  • Marsz Pamięci, czyli uroczyste przejście upamiętniające mieszkańców stolicy, którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego, poprzedzą uroczystości pod pomnikiem Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944 (uroczystości zaczną się o godzinie 18.00, a Marsz – o 19.00).

Sobota, 6 sierpnia 2022

  • Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza rodziny z dziećmi do udziału w grze plenerowej „Labirynt ʼ44”, która łączy w sobie elementy gry miejskiej, escape roomu, gry na czas oraz rekonstrukcji historycznej z udziałem aktorów i statystów. Scenariusz gry powstał na podstawie autentycznych wydarzeń wojennych i wspomnień Powstańców Warszawskich. Gracze będą poruszać się po zrekonstruowanym fragmencie przedwojennego śródmieścia Warszawy. tart: skwer Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. „Solidarności”, godzina 19:00.
  • O godzinie 17:00 wystartuje Masa Powstańcza. Podczas rowerowego przejazdu szlakiem Batalionu AK „Golski” o historii tego słynnego oddziału oraz o terenach jego walk opowie Piotr Wierzbicki – warszawki przewodnik, twórca facebookowego projektu „Warszawa na wyrywki” i autor książki „Podchmielona historia Warszawy”.

Środa, 31 sierpnia 2022

  • Tego dnia o godz. 13.00 odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Prezesa Związku Powstańców Warszawskich płk. Zbigniewa Galperyna ps. „Antek” przy siedzibie Związku Powstańców Warszawskich, ul. Długa 22.

Niedziela, 2 października 2022

  • O godzinie 12.00 rozpocznie się uroczystość otwarcia Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli park Powstańców Warszawy na Woli, wejście od ul. gen. J. Sowińskiego
  • Tego dnia o godzinie 18:00 odbędzie się uroczystość zakończenia obchodów 78. rocznicy Powstania Warszawskiego. Wydarzenie zostało przeniesione z Kopca Powstania Warszawskiego do parku gen. Orlicz-Dreszera z powodu rewitalizacji terenu przy Kopcu PW. Wśród zaplanowanych działań m.in. opuszczenie flagi państwowej, przeniesienie „ognia pamięci” do Grobu Nieznanego Żołnierza, wyłączenie iluminacji pomnika.
od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl