- Potrzeba brania pożyczek w sytuacji pandemii może być okazją dla różnego rodzaju naciągaczy i oszustów, chcących wyłudzać dodatkowe należności i przejmować nieruchomości. Na oszustwa i na krzywdę często najbardziej narażone są najsłabsze osoby. Państwo polskie roztacza swego rodzaju tarczę ochronną nad osobami, które mogą znaleźć się w potrzebie i będą zmuszone pozyskać pożyczkę – podkreślił na zwołanej specjalnie konferencji prasowej minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
Kierowany przez niego resort deklaruje, że nowy projekt przepisów antylichwiarskich stanie się częścią „Tarczy antykryzysowej” i ma służyć zadbaniu o to by w szczególnie w trudnym czasie pandemii koronawirusa „Polacy, którzy wpadli w finansowe kłopoty, nie stracili dorobku życia”.
Zdarzały się przypadki, gdy pożyczka w wysokości 3 tysięcy złotych powodowała przejęcie nieruchomości wartej kilkaset tysięcy. Najbardziej okrutne jest to, że wykorzystywane są zwykle osoby najsłabsze, starsze. To przypomina oszustwo „na wnuczka” - mówił minister Ziobro, który jako skuteczny przykład walki z lichwą wskazał śledztwo dotyczące tzw. gdańskiej mafii mieszkaniowej.
Na długo, zanim w postępowaniu siedmiu notariuszy usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i udało się wyświetlić skalę działania podejrzanych – wyłudzenia i usiłowania dotyczące ok. 1200 nieruchomości, więcej na temat schematu działania i poszczególnych przypadków pisaliśmy m.in. tutaj.
Projekt nowych przepisów przygotowany Ministerstwie Sprawiedliwości zakłada, że wierzyciel będzie uprawniony do złożenia wniosku o licytację nieruchomości tylko wtedy, jeżeli wysokość egzekwowanej należności głównej stanowić będzie minimum równowartość jednej dwudziestej (czyli 5 procent) wartości nieruchomości. To oznacza, że jeśli zlicytowane miałoby zostać mieszkanie warte 400 tysięcy złotych, właściciel lokalu musi być winien wierzycielowi (lub wierzycielom) minimum 20 tys. zł.
Jak słyszymy, regulacje z resortu sprawiedliwości mają wyraźnie zdefiniować, które pożyczki mają charakter lichwiarski, a złamanie przepisów ma grozić więzieniem.
W szczególności chodzić ma o to, by wytępić lichwiarskie pożyczki o drastycznie zawyżonych odsetkach i innych opłatach. Jednym z powszechnych elementów nieuczciwych umów, który pomóc zwalczyć ma nowy projekt prawa jest sytuacja, gdzie faktycznie niskiemu lub nawet zerowemu oprocentowaniu towarzyszy konieczność uiszczenia dodatkowych opłat, ubezpieczeń, składek itd.
POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:
