Pod Rysami wypadkowi uległy dwie osoby. - Dwaj mężczyźni spadli, wchodząc na szczyt. Jeden z nich doznał poważnego urazu głowy, a drugi kręgosłupa. Obaj zostali przetransportowani śmigłowcem do szpitala w Nowym Targu - mówi Krzysztof Długopolski, ratownik TOPR.
W tym samym niemal czasie nadeszło wezwanie z Czerwonych Wierchów. Doszło tam do zasłabnięcia turysty. Na miejsce zdarzenia próbował dolecieć śmigłowiec, jednak nie udało się. Na przeszkodzie stanął silny wiatr.
- Dlatego na miejsce ruszyło pieszo siedmiu ratowników - informuje Krzysztof Długopolski. Wyprawa ratunkowa trwa. Ratownicy dotarli do poszkodowanego. Mężczyzna jest przytomny, ale osłabiony i wychłodzony. Ratownicy znoszą go w dół.
W międzyczasie do centrali TOPR nadeszło niepokojące zgłoszenie o lawinie na Kozim Wierchu. Zgłaszał to jeden z turystów, który zjechał po śniegu. Mówił, że lawina porwała dwóch jego kolegów. Choć ratownikom wydawało się to mało prawdopodobne - w Tatrach nie ma za dużo śniegu - ruszyła cała procedura na wypadek lawiny. Na miejsce przetransportowani zostali ratownicy z psami lawinowymi. Na miejscu okazało się, że nie było żadnej lawiny. Trzech mężczyzn zjechało po śniegu. Jeden z nich nie dojrzał swoich kompanów i założył, że porwała ich lawina. Okazało się, że poza lekkimi potłuczeniami nic im się nie stało. Mężczyźni zeszli z gór o własnych siłach.
Na Świnickiej Przełęczy turystom również wydawało się, że schodzi lawina. Zeszli ze szlaku, by uciec przed śniegiem. Okazało się, że weszli w teren trudny. Nie mogli sobie poradzić. Zaalarmowali ratowników TOPR. Zanim jednak wyprawa ratunkowa ruszyła, pomogli im inni wędrowcy. - Turyści ruszyli dalej w kierunku Kasprowego - mówi Krzysztof Długopolski. Zapomnieli jednak poinformować o tym ratowników TOPR.
Z kolei w Dolinie Roztoki wędrowiec doznał urazu nogi. Konieczny był transport na quadzie. Podobny uraz zdarzył się na Wiktorówkach.
W Tatrach panują trudne warunki. Na szlakach jest kilkunastocentymetrowa warstwa śniegu, pod którą na ogół zalega lód.
Należy zachować ostrożność, ponieważ jest ślisko. Wyżej położone szlaki mogą być nieprzetarte. W partiach graniowych wieje silny wiatr. Przypominamy, że dni są krótkie i ciemno robi się już przed godziną 16. Należy tak zaplanować wycieczkę, aby powrócić ze szlaku przed zmrokiem - ostrzega Tatrzański Park Narodowy. - Apelujemy o niewchodzenie na tafle stawów, ponieważ dopiero zamarzają. Lód w wielu miejscach jest bardzo cienki i z łatwością może się załamać.
Tatry. Poszli na Rysy w lekkich butach sportowych, dresach. ...
- 10 najpiękniejszych tatrzańskich szlaków jesienią. Tutaj warto iść
- Turyści oszaleli na punkcie tego miejsca w Tatrach. Instagram pełen zdjęć!
- Które tatrzańskie schroniska karmią najlepiej? Oceny wg Tripadvisor
- W Tatrach już czuć jesień. Zobacz pierwsze oznaki tej pory roku w górach
- Tak ćwiczą się kandydaci na ratowników TOPR. Jest ciężko!
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
