O akcji „Tęczowy piątek” w polskich szkołach głośno było rok temu, kiedy wzięło w niej udział około 200 placówek. W 2019 roku środowiska LGBT zorganizują ją już po raz czwarty – Kampania Przeciw Homofobii przygotowała zapowiadający ją spot.
Tęczowy Piątek w szkole w tym tygodniu. Toruńska "Solidarność" i Episkopat ostrzegają
W sprawie Tęczowego Piątku w szkołach głos zabrał przewodniczący oświatowej "Solidarności" z Torunia, przesyłając list do dyrektorów i nauczycieli lokalnych szkół. Zaapelował o to, by nie brać udziału w akcji.
Jako pedagodzy jesteśmy szczególnie odpowiedzialni nie tylko za edukację i wychowanie, ale także zbawienie młodego pokolenia. Propagowanie idei dotyczącej swobodnego wyboru tzw. orientacji seksualnej jest sprzeczne z zamysłem Boga, zawartym w Księdze Rodzaju Pisma Św. - pisze Jerzy Wiśniewski w liście do dyrektorów i nauczycieli toruńskich szkół.
List jest oddolną inicjatywą przewodniczącego Wiśniewskiego, ale Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania "Solidarność" również przekazywała informacje na temat Tęczowego Piątku swoim członkom, zwracając uwagę na to, że nauczyciele i rodzice powinni być poinformowani, że "również w ich szkole zajęcia o tematyce LGBT mogą być propagowane" oraz przypominając, że w gestii rodziców pozostają sprawy wychowawcze oraz jest możliwość wyrażeniu sprzeciwu wobec organizowania pozalekcyjnych zajęć, na które nie wyraża się zgody.
Tęczowy Piątek w szkole stał się też przedmiotem komunikatu wydanego przez Episkopat. KEP już w ubiegłym roku zwracała uwagę na to, że szkoła nie powinna być miejscem propagowania środowisk LGBTQ. Teraz Episkopat przypomina, że ubiegłoroczny komunikat o Tęczowym Piątku jest nadal aktualny. Biskup Marek Mendyk przypomina, że Tęczowy Piątek "w żaden sposób nie pokrywa się z zatwierdzonym przez MEN programem nauczania ogólnego.
Tęczowy Piątek 2019 w szkołach. Kiedy?
Wsparcie dla akcji „Tęczowy piątek” okazali m.in. Majka Jeżowska, Małgorzata Rozenek-Majdan i Julia Kamińska. Pojawili się oni w filmie zapowiadającym tegoroczną odsłonę akcji, gdzie odczytują listy pisane przez nastoletnich gejów i lesbijki.
Żadna moda nie wpłynęła na moją orientację. Zakochiwałam się w koleżankach już jako dziecko – to jeden z fragmentów cytowanych listów.
„Tęczowy piątek” ma odbyć się 25 października 2019. Jak czytamy na stronie organizatora, „o tym, jak będzie wyglądał Tęczowy Piątek w danej szkole zadecyduje wspólnie kadra szkolna, młodzież i rodzice”.
Czemu służy Tęczowy Piątek? MEN w zeszłym roku ostrzegał przed akcją
KPH podkreśla, że gesty solidarności są niezwykle ważne dla uczniów i uczennic LGBT. Przytacza wyniki badań, według których:
- połowa uczniów LGBT ma objawy depresji
- prawie 70 proc. doświadcza myśli samobójczych
- 26 proc. z powodu swojej orientacji pada w szkole ofiarą przemocy
„Tęczowy piątek” w ubiegłym roku był wyjątkowo nagłośniony, ponieważ głos w jego sprawie zabrało samo Ministerstwo Edukacji Narodowej. MEN ostrzegało placówki przed akcją, a pod wpływem tego niektóre szkoły rzeczywiście wycofały się z niej.
Tu oglądasz: Robert Winnicki o LGBT: To tęczowa zaraza
