Gliniarz naścienny - co to jest?
Gliniarze naścienne (Sceliphron destillatorium) to owady z rodziny Sphecidae, czyli grzebaczowatych. Przynależność do tej rodziny oznacza między innymi, iż gliniarz posiada zdolność do budowy gniazd, a także opieki nad potomstwem.
Jego wygląd charakteryzuje dziwna "rurka" łącząca odwłok z tułowiem. Odrobinę przypomina osę lub szerszenia. Jego ciało ma zwykle długość od 18 do 29 milimetrów. Gliniarz w locie przybiera charakterystyczną pozę, w której jego zółto-czarne nogi wiszą w powietrzu. To m.in. odróżnia go od szerszeni czy os.
Ukąszenie gliniarza nie jest ani bolesne ani groźne. Jad, który paraliżuje pająki, na człowieka w ogóle nie działa. Aby uniknąć ugryzienia, wystarczy nie łapać owada gołymi rękami.
Fuj! Masz te robale w domu. W łóżku też! Sprawdź, gdzie bytu...
Gliniarz naścienny - czy jest niebezpieczny?
Gliniarz naścienny produkuje jad, jednak nie jest on niebezpieczny dla człowieka. Owady są raczej płochliwe i raczej unikają ludzkiego towarzystwa. Jeśli więc zadajesz sobie pytanie, jak się pozbyć gliniarza naściennego z domu lub jak zlikwidować jego gniazdo - możesz już przestać, bo nie ma takiej potrzeby. Jeśli będziesz szanować przestrzeń tego zwierzęcia, ono uszanuje twoją.
Ukąszenie gliniarza nie jest ani bolesne ani groźne. Jad, który paraliżuje pająki, na człowieka w ogóle nie działa. Aby uniknąć ugryzienia, wystarczy nie łapać owada gołymi rękami.
Owady te żywią się głównie pająkami - to właśnie do tego wykorzystują swoje żądło. Po upolowaniu pożywienia gliniarz paraliżuje swoją ofiarę za pomocą jadu, jednak jej nie uśmierca.
W Polsce po raz pierwszy pojawienie się gliniarza odnotowano w 1968 roku, obecnie występuje głównie w rejonie południowej i wschodniej Polski, jednak tendencja wskazuje, że okazów tego gatunku będzie jeszcze więcej.
Te dzikie zwierzęta żyją w Krakowie [ZDJĘCIA]
Biedronki azjatyckie atakują? Nie tylko one. Tych owadów kie...
