Po komarze tygrysim i szerszeniu azjatyckim gliniarz naścienny to kolejny owad, o którym rozpisują się media. Ze względu na zmiany klimatu oraz rozwój transportu do Polski dociera coraz więcej egzotycznych owadów. Gliniarz to jeden z przykładów.
Gliniarz naścienny – czym jest? Jak wygląda?
Gliniarz naścienny to smukły owad, który przypomina wyglądem osę lub szerszenia:
- jest całkiem duży, mierzy od 18 do 19 milimetrów;
- ma smukły tułów i odwłok;
- w większości jest czarny, tylko stylik łączący tułów i odwłok jest żółty;
- nogi owada mają żółto-czarne pasy.
Gliniarz naścienny należy do rodziny Sphecidae czyli grzebaczowatych (Sceliphron destillatorium). To oznacza, że ma umiejętność budowania gniazd. Owad odżywia się głównie pająkami.
Gliniarz naścienny wśród entomologów jest znany także jako szczerklin pająkówek.
Biedronki azjatyckie atakują? Nie tylko one. Tych owadów kie...
Gliniarz naścienny – czy jego jad jest groźny?
Gliniarze naścienne to owady płochliwe, nie lubią atakować ludzi. Należy podkreślić, że nie zagrażają ludziom. Gliniarze prowadzą samotny tryb życia, w przeciwieństwie do os społecznych nie bronią gniazda.
Użądlenie gliniarza naściennego – jeśli w ogóle do niego dojdzie – nie jest groźne. W porównaniu do ukąszenia szerszenia, osy lub pszczoły, to gliniarza naściennego jest prawie bezbolesne. Wystarczy nie łapać gliniarza gołymi rękami, żeby nie zostać zaatakowanym.
Gliniarzy naściennych będzie coraz więcej – głównie przez zmiany klimatu
Gliniarz naścienny pochodzi z południowo-zachodniej Azji. Do Polski dostał się już w latach 70. XX wieku. Od tamtego czasu jego populacja stale się zwiększa.
W 2014 r. gliniarz naścienny występował często w takich regionach, jak:
- Śląsk,
- woj. świętokrzyskie,
- Brodnica.
Owad przesiaduje przy ścianach budynków (szczególnie lubi okna i miejsca pod dachem). Niekiedy widać do przy glinie, na wilgotnym podłożu. Gniazda owada są tworzone z gliny.
