Truskawkowa pełnia Księżyca 2022
Określenie Truskawkowa Pełnia Księżyca wywodzi się z tradycyjnego nazewnictwa rdzennych plemion Ameryki Północnej. Nawiązuje oczywiście do okresu zbioru truskawek, które odbywają się w tym czasie w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych.
ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ:
Truskawkowy Księżyc nad Lubuskiem. Superpełnia widziana z Zi...
Truskawkowa Pełnia to nie jedyna nazwa
Truskawkowa Pełnia, to niejedyna nazwa, jaką możemy spotkać w odniesieniu do czerwcowego księżyca. W różnych rejonach świata mówi się o niej także, jako o Miodowej Pełni, co może odnosić się pory, w której miód pitny dojrzewał i był akurat gotowy do spożycia. Inną nazwą funkcjonującą w Europie jest Różana Pełnia Księżyca, która nawiązuje do pory kwitnięcia tych aromatycznych kwiatów, ale także to rzadko spotykanego zabarwienia srebrnego globu, które czasem można obserwować o tej porze roku.
Czerwcowa pełnia wyróżni się jeszcze czymś – będziemy bowiem mogli oglądać na niebie zjawisko zwane superksiężycem lub superpełnią. Występuje ono wtedy, kiedy podczas podróży po swojej orbicie Księżyc znajdzie się najbliżej Ziemi. Rezultatem takiego układu jest to, że możemy obserwować większą i jaśniejszą tarczę naszego satelity.
Przeczytaj też:
Pełnia Księżyca - co to takiego?
Pełnię księżyca możemy obserwować na niebie co 29,5 dnia, kiedy znajdzie się on dokładnie naprzeciwko słońca. To spektakularne zjawisko od zawsze budziło zachwyt ludzkości, przez co przypisywano mu wpływ na wiele aspektów życia. Obecnie naukowcy sprawdzają różne hipotezy, dochodząc niekiedy do zaskakujących wniosków.
