To, co zaobserwowali Lubuszanie na niebie, widoczna na zdjęciach w naszej galerii dziura przypomina kadr z filmu science-fiction. Jednak z jednym i drugim niewiele ma wspólnego, bowiem nad Ziemią Lubuską mieszkańcom ukazało się nieczęsto spotykane cavum - zjawisko, które najlepiej było widoczne z okolic Międzyrzecza i Świebodzina. - Czegoś takiego nie widzieliśmy, więc pierwsza myśl, jaka przychodzi do głowy w takim momencie to wyciągnięcie telefonu i robienie zdjęć - mówi nam jedna z mieszkanek ulicy Chopina w Międzyrzeczu.
Cavum - bardzo rzadkie zjawisko
Zjawisko cavum może nie jest jak arka przymierza czy święty Graal, ale występuje w przyrodzie niezwykle rzadko. Sama nazwa z łaciny mówi o otworze, dziurze, która powstała w chmurze, ale nie byle jakiej, tylko mocno przechłodzonej piętra średniego lub wysokiego. Zjawisko to potocznie nazywane jest również dziurkaczem. W zależności od jakości powietrza, wiatru, cavum może mieć kształt owalny lub kolisty.
Jeśli przyjrzycie się niektórym fotografiom z naszej galerii, dostrzeżenie, że z wnętrza wspomnianego otworu wydobywa się tzw. virga, czyli opad niedocierający do powierzchni ziemi, lub też chmura, klasyczny Cirrus w postaci włóknistych kosmyków. Co więcej, patrząc na cavum można odnieść mylne wrażenie formującego się leja, jak w przypadku trąby powietrznej.
Zobacz również:
Jak powstaje cavum?
No dobrze, jak zatem powstaje dziurkacz? Oczywiście kluczowe są tutaj odpowiednie warunki atmosferyczne, czyli brak gwałtownych ruchów powietrze w atmosferze oraz bardzo niska temperatura. Dzięki temu, że zjawisko to rodzi się stosunkowo wysoko, przy dobrej pogodzie widać je z odległości kilkudziesięciu kilometrów. Ponadto warto dodać, że na wysokościach, gdzie powstaje muszą panować temperatury rzędu -20, a nawet -30 stopni Celsjusza.
ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ:
Niesamowite zjawisko! Na lubuskim niebie pojawiła się "dziur...
Cavum jak już wcześniej wspomnieliśmy najczęściej jest koliste, z większej odległości natomiast przybiera kształt owalny, a w miarę upływu czasu zwiększa swoje rozmiary przypominając niekiedy galaktykę spiralną. To niezwykle piękne zjawisko i tym, którzy mogą podziwiać je na własne oczy można po prostu zazdrościć.
Zobacz cavum na filmie:
