Spis treści
Żołnierze zaginęli na poligonie w pobliżu miasta Pabrade we wtorek. Członkowie 1. Brygady, 3. Dywizji Piechoty wykonywali misję odzyskania pojazdu amerykańskiego podczas sesji szkoleniowej.
Szukają Amerykanie, Litwini i Polacy
Teraz wojsko USA, Litwy, Polski oraz litewskie śmigłowce wojskowe i zespoły nurków szukają zaginionych.
Tajemnicą pozostaje fakt, że ich 63-tonowy pojazd opancerzony M88, służący do naprawy czołgów na polu walki, znaleziono na głębokości 5 metrów w bagnistym zbiorniku wodnym, jednak żołnierzy w środku nie było.
Inżynierowie stworzyli bermy – pasy podniesionego terenu – aby powstrzymać otaczającą wodę, którą można było wypompować i zapewnić dostęp do pojazdu. Nie ma „żadnych dowodów ani informacji potwierdzających ofiary” - podał litewski resort obrony.
Będą szukali żołnierzy amerykańskich do skutku
Generał dywizji armii USA Curtis Taylor nalegał, żeby zespoły „nie zatrzymały się”, dopóki żołnierze nie zostaną odnalezieni.
„Ta tragiczna sytuacja ciąży nam wszystkim i myślimy i modlimy się za rodziny, przyjaciół i kolegów z drużyny naszych żołnierzy oraz zespół ratowniczy” — mówił generał dowodzący 1. Dywizją Pancerną.

Minister obrony Litwy Dovilė Šakalienė napisała na X, że jest „głęboko zasmucona” informacją o zaginionych żołnierzach. „Wszyscy pozostają w gotowości, gotowi do udzielenia pomocy medycznej” — powiedziała. „Będziemy kontynuować nasze wysiłki niestrudzenie”.
W czwartek Šakalienė ogłosiła, że polski resort obrony wysyłało wojska i sprzęt inżynieryjny, aby pomóc w operacji poszukiwawczo-ratowniczej.
Stany Zjednoczone utrzymują obecność w Europie Wschodniej i regionie bałtyckim od 2014 r. w ramach operacji „Atlantic Resolve” po inwazji Rosji na Krym.
Litwa gości setki amerykańskich żołnierzy, którzy stacjonują rotacyjnie. W sierpniu 2021 r. w Pabrade utworzono obóz wojskowy USA o nazwie Camp Herkus. Według litewskich sił zbrojnych jest on w stanie pomieścić do 700 żołnierzy lub 1000 w krótkim okresie.