Tryb incognito w Chrome był fikcją. Ujawniono maile pracowników Google. Koncern zapłaci gigantyczne odszkodowanie?

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Korespondencja, która ujrzała światło dzienne pochodzi z 2018 roku. Jeden z inżynierów Google pisał wówczas: "Musimy przestać nazywać to 'Incognito' i używać ikony szpiega".
Korespondencja, która ujrzała światło dzienne pochodzi z 2018 roku. Jeden z inżynierów Google pisał wówczas: "Musimy przestać nazywać to 'Incognito' i używać ikony szpiega". Fot. Pixabay/ PhotoMIX-Company
Ujawniono maile pracowników Google z 2018 roku na temat trybu incognito w przeglądarce Chrome. Wynika z nich, iż mieli oni świadomość, że gwarancja anonimowości jest fikcją, jednak koncern nie poinformował o tym użytkowników. Ogromna grupa amerykańskich internautów, która czuje się oszukana złożyła pozew przeciwko firmie i domaga się miliarda dolarów odszkodowania.

Włączenie trybu incognito w przeglądarce Chrom miało zapewniać użytkownikom prywatność historii wyszukiwania przy korzystaniu ze sprzętu, do którego dostęp mają też inne osoby. Ujawniona w ostatnim czasie korespondencja dowodzi jednak, że była to fikcja, o czym pracownicy Google doskonale wiedzieli. Po testach ochrony danych, które ujawniły brak zabezpieczeń w przeglądarce sugerowali przełożonym, żeby przestali wprowadzać użytkowników w błąd.

Tryb incognito w przeglądarce Chrome. Ujawniono maile

Korespondencja, która ujrzała światło dzienne pochodzi z 2018 roku. Jeden z inżynierów Google pisał wówczas: "Musimy przestać nazywać to 'Incognito' i używać ikony szpiega".

Inny z pracowników odpowiedział w żartobliwy sposób: przesłał mema przedstawiającego Homera Simpsona ubranego w garnitur i cylinder, oraz z domalowanymi wąsami jako "Pana Incognito". Kostium ten "dokładnie oddaje poziom prywatności, jaki zapewnia przeglądarka" – skomentował.

Media zwracają uwagę, że ujawnione wiadomości mogą mieć niebagatelne znaczenie dla zbiorowego pozwu złożonego przeciwko koncernowi przez grupę internautów. Konsumenci, którzy czują się oszukani, domagają się odszkodowania w wysokości 1000 dolarów dla każdego z autorów pozwu.

Gigantyczne odszkodowanie

W pozwie zwrócono uwagę, że opcja prywatnego przeglądania, która oznaczona jest ikoną przedstawiającą tajemniczego mężczyznę w okularach i kapeluszu, jest myląca, ponieważ Google mimo to ma dostęp do danych konsumentów. I to właśnie za brak przejrzystości w działaniu tego trybu internauci chcą pociągnąć firmę do odpowiedzialności.

Warto zauważyć, że tryb incognito - według zapewnień Google - wiąże się z tym, że inni użytkownicy nie mają dostępu do naszej historii wyszukiwania. Nie ma jednak mowy o tym, że dostępu do tych danych nie ma Google.

Wirtualnemedia.pl

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl