Trzech Króli. Wolne od pracy. Sprawdź wszystkie święta wolne od pracy w 2022 roku

OPRAC.:
Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. fot. pixabay.com
Święto Trzech Króli (Święto Objawienia Pańskiego) przypadające 6 stycznia jest z mocy prawa jednym z kilkunastu świątecznych dni wolnych od pracy w ciągu roku. Pracownikowi przysługuje tego dnia wolne i nie wymaga to złożenia wniosku o urlop. Osoby zobowiązane do wykonywania pracy w Święto Trzech Króli mają prawo do dodatkowego dnia wolnego w terminie uzgodnionym z pracodawcą (przełożonym).

Święto Trzech Króli (6 stycznia) jest z mocy prawa dniem wolnym od pracy. Oznacza to w praktyce, że każdemu pracownikowi przysługuje w tym dniu wolne od pracy i to bez konieczności składania wniosku urlopowego. Wolne 6 stycznia nie pomniejsza nam puli dni wolnych przysługujących w ciągu roku zgodnie z kodeksem pracy.

Osoby, które tego dni zostały przez swoich pracodawców zobowiązane do pracy, mają prawo do dodatkowego dnia wolnego w innym dniu uzgodnionym z pracodawcą.

W Polsce dniami wolnymi od pracy z mocy prawa są wszystkie niedziele oraz niektóre święta. Listę wolnych od pracy świąt zawiera ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy.

Zgodnie z wyżej wspomnianą ustawą świętami wolnymi od pracy w ciągu roku są:

  • 1 stycznia - Nowy Rok,
  • 6 stycznia - Święto Trzech Króli (Święto Objawienia Pańskiego),
  • pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
  • drugi dzień Wielkiej Nocy,
  • 1 maja - Święto Państwowe,
  • 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja,
  • pierwszy dzień Zielonych Świątek,
  • dzień Bożego Ciała,
  • 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
  • 1 listopada - Wszystkich Świętych,
  • 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości,
  • 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
  • 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia.

Warto pamiętać! Jeśli nie pracujemy w soboty - to za święta wolne od pracy (z powyższej listy) przypadające na sobotę, mamy prawo do dodatkowego dnia wolnego od pracy w ramach danego okresu rozliczeniowego (najczęściej w tym samym miesiącu).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
AB
Czy będąc mędrcami ruszylibyśmy w drogę za taką gwiazdą? Przecież wiemy, że będziemy chodzili w kółko, lub tam i spowrotem. I że nigdzie nie dojdziemy. Jedynie, jeśli owa gwiazda pojawiłaby się tuż obok Gwiazdy Polarnej zawsze wskazywałaby ten sam kierunek – północ. Ale wtedy idąc za nią doszlibyśmy na biegun północny a nie do Betlejem. Jedynie więc skończone głupki ruszyliby za takim „przewodnikiem” jak domniemana „gwiazda betlejemska”.

Takim samym idiotyzmem jest to, że zatrzymała się ona nad stajenką w Betlejem. Coś takiego może zrobić np. helikopter. Jeśli zawiśnie powiedzmy 100 metrów nad jakimś punktem, to obojętnie z której strony będziemy na niego patrzeć wskaże nam miejsce, nad którym wisi. Ale nie gwiazda. Gwiazdy są tak wysoko, że z różnych miejsc obserwacyjnych „wiszą” nad różnymi miejscami. Obserwowany w tym samym momencie w Zakopanem i w Tanzanii Księżyc wisieć będzie jednocześnie (w Zakopanem) nad Giewontem i nad (Tanzania) Kilimandżaro. Jeśli (jak owi domniemani mędrcy) przejedziemy na wielbłądzie kilometr dalej gwiazda będzie wisiała już nad innym miejscem. Zresztą nie musimy popędzać wielbłąda. Jeśli zrobimy krótki popas gwiazda sama przesunie się na niebie (Ziemia kręci się ciągle) i zawiśnie nad czymś innym. Tak więc żadna gwiazda (poza Polarną, wiszącą prostopadle nad biegunem północnym) nie jest w stanie wskazać konkretnego miejsca na Ziemi.
Wróć na i.pl Portal i.pl