FLESZ - Zamiast tarcz miliardy euro z Brukseli?
Symboliczny czek został wręczony we wtorkowe (18 sierpnia) przedpołudnie podczas konferencji prasowej, która odbyła się w siedzibie ministerstwa. Na spotkaniu - obok Zbigniewa Ziobry - obecny był podsekretarz stanu Marcin Romanowski. Samorząd Tuchowa reprezentowali radni Grzegorz Niemiec i Mateusz Janiczek. Ten drugi był inicjatorem uchwały.
- Tuchów stał się powodem prześladowania ekonomicznego, spotkały go szykany i napaści ze strony pani Dalli tylko dlatego, że radni gminy mieli odwagę upomnieć się o podstawowe wartości związane z ochroną rodziny, wolności, tradycji. W ten sposób zostało zabrane około 70-80 tys. złotych - grzmiał prokurator generalny. - By zrekompensować straty postanowiliśmy dać gminie trzy razy większe pieniądze od tych, które dawała komisarz Helena Dalli - dodawał Ziobro.
Pieniądze zostaną w większości przeznaczone na zakup sprzętu dla jednostek okolicznych Ochotniczych Straży Pożarnych.
Ministerstwo zadeklarowało identyczne poparcie dla pozostałych gmin, którym odebrano dotację.
Temat LGBT zostaje
Dotacja z ministerstwa sprawiedliwości wcale nie zamyka sporu, który toczy się w Tuchowie.
- Serdecznie dziękuję, pieniądze na pewno bardzo nam się przydadzą. Jest to jakaś forma rekompensaty. Ale to nie załatwia całej sprawy. Zwróciłam się do miejskich radnych z prośbą o zrewidowanie decyzji o ustanowieniu w Tuchowie tzw. strefy wolnej od LGBT i w ich rękach jest ta sprawa - uważa burmistrz Magdalena Marszałek.
Ale raczej trudno jej będzie liczyć na wsparcie rajców Prawa i Sprawiedliwości.
- My stoimy na straży polskiej tradycji i kultury. Nikogo nie chcemy dyskryminować. Stajemy w obronie polskiej rodziny i wartości chrześcijańskich. I to się nie zmieni mimo nacisków. Cenimy się wyżej niż na kilka euro - mówił radny Mateusz Janiczek, patrząc w stronę ministra Ziobry i mocno dzierżąc tablicę, imitującą czek na ćwierć miliona złotych.
Co z partnerami zagranicznymi?
Do tej pory na oficjalnej stronie Tuchowa wśród miast partnerskich widnieje francuskie Saint-Jean-de-Braye. Z tym to miastem, które leży niedaleko Orleanu, podtarnowska gmina przyjaźni się od 26 lat. Od ubiegłego roku owa współpraca wisi na włosku, bowiem Francuzi zadeklarowali chęć zerwania współpracy.
- Na razie żadnych konkretnych kroków w tej sprawie nie podjęli. Będą chcieli odejść, to trudno. Nikogo siłą nie da się zatrzymać – twierdzi burmistrz Marszałek.
Z kolei w marcu z deklaracją zerwania współpracy z powodu „homofobicznej uchwały” miał też wystąpić burmistrz niemieckiego Illingen.
- A był jakiś pożytek dla mieszkańców był z tych wyjazdów? Przez dwa lata jestem radnym i nigdzie nie byłem. Turystykę samorządową uprawia jedna ekipa skupiona wokół pani burmistrz - konkluduje Janiczek.
Nie tylko Tuchów jest "strefą wolną od LGBT". Zobacz, które ...
- Najlepsze miejsca na grzybobranie w okolicy Tarnowa [TOP 10]
- Tak wyglądał Tarnów, kiedy był stolicą województwa DUŻO ZDJĘĆ
- Nowe zdjęcia w Google Street View? Sprawdź, może jesteś na którymś!
- Znani tarnowianie i VIP-y z regionu jako... kobiety
- Najlepsi lekarze ginekolodzy w Tarnowie. Kogo polecają pacjentki?
