Turcja chce być gospodarzem szczytu Rosja-Ukraina. Co jeszcze ustalili Erdogan z Zełenskim?

Grzegorz Kuczyński
Grzegorz Kuczyński
Jednym z tematów rozmowy Zełenskiego z Erdoganem były rozmowy pokojowe
Jednym z tematów rozmowy Zełenskiego z Erdoganem były rozmowy pokojowe president.gov.ua
Turcja jest gotowa zorganizować szczyt między Ukrainą a Rosją w celu zakończenia wojny, powiedział prezydent Turcji Recep Erdogan po rozmowach z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Stambule.

Spis treści

Przemawiając na wspólnej konferencji prasowej z Zełenskim, Erdogan podkreślił, że Ankara wspiera integralność terytorialną Ukrainy. Turecki przywódca powiedział, że szczegółowo omówił wydarzenia związane z wojną, a także bezpieczeństwo żeglugi na Morzu Czarnym, w tym nieistniejącą już umowę na eksport zboża. Turcja aktywnie przyczyni się do odbudowy Ukrainy po zakończeniu wojny, podkreślił Recep Erdogan.

Zełenski powiedział zaś po rozmowie z Erdoganem, że Rosja nie została zaproszona na pierwszy szczyt pokojowy planowany w Szwajcarii. Według Zełenskiego, rosyjski przedstawiciel może zostać zaproszony na kolejne spotkanie po tym, jak mapa drogowa dla pokoju zostanie omówiona i uzgodniona z sojusznikami Ukrainy w Szwajcarii.

Pokój? Nie tak szybko

- Wojna między Ukrainą a Rosją musi zostać zakończona poprzez rozmowy. Jesteśmy gotowi zorganizować szczyt pokojowy, na którym obecna będzie również Rosja - powiedział Erdogan na konferencji prasowej w Stambule. - Kontynuując naszą solidarność z Ukrainą, będziemy kontynuować naszą pracę, aby zakończyć wojnę sprawiedliwym pokojem na podstawie negocjacji - powiedział Erdogan.

Konferencja pokojowa z udziałem obu stron w najbliższym czasie pozostaje mało prawdopodobna. Ukraińska formuła pokojowa wzywa do wycofania wszystkich rosyjskich wojsk z Ukrainy, przywrócenia granic kraju z 1991 r. po upadku Związku Radzieckiego i pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za jej działania. Kreml odrzucił te warunki.

Sprawa umowy zbożowej

Erdogan powiedział, że omówił również kwestie bezpieczeństwa żeglugi na Morzu Czarnym i umowę zbożową, która została obecnie zawieszona bez żadnych sygnałów ze strony Rosji, że chce ją wznowić. Turcja, członek NATO, utrzymuje dobre stosunki z obydwoma sąsiadami na Morzu Czarnym i wraz z Organizacją Narodów Zjednoczonych wynegocjowała porozumienie, które pozwoliło Kijowowi bezpiecznie eksportować zboże ze swoich portów.

Jednak w lipcu ubiegłego roku Rosja opuściła porozumienie, znane jako Inicjatywa Czarnomorska, argumentując, że jej eksport żywności i nawozów nie odbywa się na takich samych warunkach. Turcja próbowała przekonać Moskwę do powrotu do umowy, ale jak dotąd Rosja odmówiła.

Okręty dla Ukrainy

Podczas wizyty w Turcji prezydent Wołodymyr Zełenski odwiedził też stocznię, w której budowane są dwie korwety dla Ukrainy. Okręty klasy Ada mają już swoje nazwy: Hetman Iwan Mazepa oraz Hetman Iwan Wyhowski. Zełenski podziękował tureckiemu prezydentowi i wszystkim firmom obronnym Turcji i Ukrainy, "które współpracują, aby uczynić pokój bliższym i niezawodnym".

źr. Radio Swoboda, Ukrainska Prawda

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl