Układ Putina z Erdoganem w Soczi. Zyskują Rosja i Turcja, traci Ukraina

Grzegorz Kuczyński
Grzegorz Kuczyński
Do spotkania Putina z Erdoganem doszło 4 września w Soczi.
Do spotkania Putina z Erdoganem doszło 4 września w Soczi. kremlin.ru
Spotkanie prezydentów Rosji i Turcji w Soczi nie przyniosło przełomu w sprawie tzw. umowy zbożowej, a więc odblokowania eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. Władimir Putin stawia twarde warunki i za wszystko wini Ukrainę, zaś Recep Tayyip Erdogan milczy. Może dlatego, że Ankara dogadała się z Moskwą ws. „planu B”, który Turcji przyniesie tylko zysk?

Już pierwszym ustępstwem Erdogana wobec Putina była zmiana lokalizacji zapowiadanego od dawna spotkania. Jeszcze na początku sierpnia Ankara zapewniała, że rosyjski prezydent przybędzie do Turcji, zapewne przed końcem sierpnia. Stało się inaczej. Widać Putin naprawdę ma paranoję na punkcie wydanego za nim przez MTK międzynarodowego listu gończego.

W Soczi rozmawiano o różnych sprawach. Choćby o realizacji putinowskiej idei przekształcenia Turcji w gazowy hub, którym Rosja będzie słała na Zachód swój surowiec. Na pewno nie pominięto skomplikowanej sytuacji w Syrii. No ale oczywiście wszyscy od początku oczy zwracali przede wszystkim na sprawę ewentualnego przywrócenia tzw. umowy zbożowej – wszak był to rok temu wielki dyplomatyczny sukces Erdogana.

Nieustępliwa Rosja

Prezydent Turcji, wracając z rozmów z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, towarzyszącym mu dziennikarzom powiedział, że obecnie "nie ma perspektyw na pokój na horyzoncie". Ale to akurat żadna nowość. Ciekawsza jest kwestia umowy zbożowej. Erdoganowi nie udało się przekonać Putina do powrotu do porozumienia w sprawie eksportu zboża przez Morze Czarne.

Putin, przemawiając na konferencji prasowej obok Erdogana, powtórzył stanowisko Rosji, że będzie gotowa powrócić do umowy zbożowej, gdy wszystkie umowy dotyczące porozumienia zostaną spełnione.

- Będziemy gotowi rozważyć możliwość ożywienia umowy zbożowej - powiedział. - I zrobimy to, gdy tylko wszystkie umowy dotyczące zniesienia ograniczeń w eksporcie rosyjskich produktów rolnych zostaną w pełni wdrożone.

Rosja twierdzi, że porozumienie, które wynegocjowała z ONZ równolegle z innym, które zostało wynegocjowane między Turcją, ONZ i Ukrainą w lipcu 2022 r., nie zostało sprawiedliwie wdrożone. Rosja stwierdziła, że jej własny eksport rolny został utrudniony, a szczególnie jest wściekła, że nie mogła eksportować amoniaku używanego do produkcji nawozów (rurociąg biegnący przez Ukrainę został uszkodzony). Rosja twierdzi również, że ciągłe ograniczenia dostępu Rosji do systemu transakcji finansowych SWIFT i ubezpieczenia jej statków również utrudniały dostawy.

Miękki Erdogan

Erdogan zdawał się popierać Putina, mówiąc: "Uważamy, że inicjatywa powinna być kontynuowana poprzez korygowanie niedociągnięć". Co więcej, Erdogan powiedział, że Ukraina powinna być mniej uparta w kwestii korytarza zbożowego.

- Jak powiedział pan prezydent, zwłaszcza w tej sytuacji, Ukraina wraz z Rosją, jeśli chodzi o wspólne kroki, musi złagodzić swoje podejście. W szczególności w chwili obecnej - powiedział Erdogan po poniedziałkowych rozmowach z Putinem.

Erdogan nie zareagował na antyukraińskie tyrady Putina, obciążającego winą za koniec umowy zbożowej i inne kwestie wyłącznie Kijów. W szczególności stwierdzenie, że Kijów "podarł i wyrzucił do kosza" plan zawieszenia broni, w którym pośredniczyła Turcja w pierwszych dniach wojny.

Turecki prezydent powiedział na konferencji prasowej, że Ukraina powinna "złagodzić" swoją pozycję negocjacyjną "aby możliwe było podjęcie wspólnych kroków z Rosją", mówiąc, że więcej zboża musi być wysyłane do Afryki, a nie do krajów europejskich. Erdogan powiedział wcześniej dziennikarzom, że wierzy, iż "wkrótce" zostanie uzgodnione rozwiązanie dotyczące inicjatywy zbożowej. Erdogan powiedział, że sekretarz generalny ONZ zaproponował mechanizm mediacji dla udziału Rosji w umowie zbożowej bez bezpośredniego połączenia ze SWIFT. Ponadto ONZ, według tureckiego prezydenta, pracuje nad usunięciem przeszkód w ubezpieczeniu rosyjskich statków, które powstały z powodu sankcji.

Katarska alternatywa

Póki co Erdogan i Putin zgodzili się wdrożyć oddzielny program, w ramach którego wyślą 1 milion ton zboża do sześciu krajów afrykańskich po przetworzeniu go na mąkę w tureckich fabrykach. Zakup zboża z Rosji byłby finansowany przez bliskiego sojusznika Turcji, Katar, i przekazywany Afrykańczykom za darmo. Ta informacja to cios dla wysiłków USA, aby nadać priorytet ukraińskiej sprzedaży zboża przez Morze Czarne. Putin powiedział, że Rosja jest bliska zawarcia umowy, która zapewni darmowe dostawy zboża do sześciu krajów afrykańskich. Rosja dostarczy żywność i przeprowadzi logistykę bezpłatnie, dodając, że dostawy "rozpoczną się w ciągu najbliższych kilku tygodni", powiedział.

Obaj przywódcy podkreślili, że inicjatywa katarska nie miała być alternatywą dla inicjatywy zbożowej na Morzu Czarnym. Nie jest jasne, w jaki sposób wpłynie to na prowadzone przez USA i Ukrainę wysiłki na rzecz eksportu ukraińskiego zboża przez bułgarskie i rumuńskie porty. Nie jest również jasne, czy program katarski jest jednorazowy, czy też będzie kontynuowany. Na porażce obowiązującej do lipca umowy zbożowej i nowych ustaleniach w Soczi Afryka zyska. Jak? Otóż w działającym wcześniej schemacie ponad połowa ukraińskiej pszenicy wysyłanej przez Morze Czarne, stanowiąca 51% wszystkich dostaw zboża, nie trafiała do najbardziej potrzebujących krajów, ale w dużej mierze na Zachód. Jak na ironię, obok Chin i Hiszpanii, Turcja jest trzecim co do wielkości nabywcą tej pszenicy i jest największym na świecie eksporterem mąki i drugim makaronu. Układ z Putinem ws. „planu katarskiego” tylko wzmocni jej pozycję.

lena

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 20

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Sasza
Należy niezwłocznie i to raz na zawsze rozwiązać kwestie rosyjską
H
Hope Alora
I’m paid $185 per hour to complete the task using an Apple laptop. (1g0) I absolutely didn’t think it was conceivable, but my dependable buddy convinced me to give this straightforward chance a go after she made $26,547 in just 4 weeks working on it.

visit this article------------>> W­w­w.S­m­a­r­t­C­a­r­e­e­r­1.c­o­m
r
rozczarowany
A kogo jeszcze nie rozczarowała Ukraina?! Wie kto?
W
Wielka Polska
Ukraina jest słaba i śmieszna.
T
Tad
21 wiek a my nadal nie mamy porządnej fabryki broni ...wszystko kupujemy,wstyd.
K
Krak
5 września, 18:09, stern:

A może najwyższy czas, abyśmy również my "rozczarowali" Ukrainę, a ściślej mówiąc tych, którzy nią rządzą? Czas skończyć z idiotycznym założeniem, że ich oczekiwania są dla nas rozkazem - a tak to do tej pory wyglądało.

5 września, 18:39, Ech:

O to chodzi że nie możemy, bodajże w 2018 roku żąd podpisał umowę z ukrainą, oddającą do jej dyspozycji wszystkie zasoby Polski. Polecam posłuchać NTV i Michalkiewicza... Są też pogłoski o jakichś taśmach z podkarpackich domów uciech cielesnych trzymających w szachu różne persony dysydenckie.

Każdą umowę można wypowiedzieć lub zawiesić. A politycy nie mogą ulegać szantażystą.

K
Krak
5 września, 17:58, Polak prawdziwy:

Niech Polska kupi całe to zboże. Polski rolnik nie jest na wojnie. Poradzi sobie indziej.

A tam ludzie giną za wolną Polskę. Trzeba pomagać Ukrainie przeciwko Putinowi

5 września, 18:12, stern:

Ty oczywiście polskim rolnikiem nie jesteś. Autentyczne problemy tego rolnika cię nie obchodzą. Wymądrzasz się cudzym kosztem.

5 września, 18:25, Polak:

Polski rolnik nie płaci ZUS, ciągle dostaje miliony dotacji od PIS na nowe domy, traktory, kombajny, samochodu. Do tego unia płaci mu za nic nie robienie.

A na Ukrainu bomby spadaj i zabijają ukraińskiego rolnika

Polska ma obowiązek się troszczyć o polskiego rolnika. Problemy ukraińskie to sprawa Ukrainy. Bliższa koszula ciału - i tej zasady się trzymajmy.

K
Krak
5 września, 18:43, Krak:

To jest wojna Ukraińców, to są ich problemy. A oni w stronę Polski wysyłają groźby, że będą się odgrywać jak po 15 września nie wpuścimy ich zboża. Oni liczą się tylko z silnym i twardą polityką. Inaczej ich arogancja i roszczeniowość będą się rozwijać. Wystarczy popatrzeć jak zachowują się Ukraińcy w Polsce, a więcej dowodów na poparcie moich słów nie potrzeba.

Dopiero poznamy prawdziwe agresywne oblicze Ukraińców, gdy Polska w ślad za innymi krajami wstrzyma lub odbierze im przywileje socjalne. Nie mogę się tego doczekać, jak i zdziwienia tych co Ukraińców nazywali braćmi.

K
Krak
To jest wojna Ukraińców, to są ich problemy. A oni w stronę Polski wysyłają groźby, że będą się odgrywać jak po 15 września nie wpuścimy ich zboża. Oni liczą się tylko z silnym i twardą polityką. Inaczej ich arogancja i roszczeniowość będą się rozwijać. Wystarczy popatrzeć jak zachowują się Ukraińcy w Polsce, a więcej dowodów na poparcie moich słów nie potrzeba.
P
Polak
5 września, 17:58, Polak prawdziwy:

Niech Polska kupi całe to zboże. Polski rolnik nie jest na wojnie. Poradzi sobie indziej.

A tam ludzie giną za wolną Polskę. Trzeba pomagać Ukrainie przeciwko Putinowi

5 września, 18:12, stern:

Ty oczywiście polskim rolnikiem nie jesteś. Autentyczne problemy tego rolnika cię nie obchodzą. Wymądrzasz się cudzym kosztem.

Polski rolnik nie płaci ZUS, ciągle dostaje miliony dotacji od PIS na nowe domy, traktory, kombajny, samochodu. Do tego unia płaci mu za nic nie robienie.

A na Ukrainu bomby spadaj i zabijają ukraińskiego rolnika

A
Andrzej
5 września, 18:09, stern:

A może najwyższy czas, abyśmy również my "rozczarowali" Ukrainę, a ściślej mówiąc tych, którzy nią rządzą? Czas skończyć z idiotycznym założeniem, że ich oczekiwania są dla nas rozkazem - a tak to do tej pory wyglądało.

Tak myślisz? Nie bądź naiwny.

Przecież nawet Czechy czy Litwa dyktują wam co robic.

Zobaczysz jak szybciutko ukraińskie zboże wróci na polski rynek.

Np jako czyściwo do młynów.

l
lp
5 września, 17:30, gosc:

Do tej pory tusk nie spotkał się z panem Zełeńskim ale jak wygra wybory to jestem pewien że spotka się z putinem.

A kto to jest zełenski?

s
stern
5 września, 17:58, Polak prawdziwy:

Niech Polska kupi całe to zboże. Polski rolnik nie jest na wojnie. Poradzi sobie indziej.

A tam ludzie giną za wolną Polskę. Trzeba pomagać Ukrainie przeciwko Putinowi

Ty oczywiście polskim rolnikiem nie jesteś. Autentyczne problemy tego rolnika cię nie obchodzą. Wymądrzasz się cudzym kosztem.

s
stern
A może najwyższy czas, abyśmy również my "rozczarowali" Ukrainę, a ściślej mówiąc tych, którzy nią rządzą? Czas skończyć z idiotycznym założeniem, że ich oczekiwania są dla nas rozkazem - a tak to do tej pory wyglądało.
P
Polak prawdziwy
Niech Polska kupi całe to zboże. Polski rolnik nie jest na wojnie. Poradzi sobie indziej.

A tam ludzie giną za wolną Polskę. Trzeba pomagać Ukrainie przeciwko Putinowi
Wróć na i.pl Portal i.pl