Turcja: Pytanie nie brzmiało, czy nastąpi trzęsienie ziemi, ale kiedy?

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Kolejna ofiara wydobyta spod gruzów. Ratownicy wykazali się w tureckim mieście Adana.
Kolejna ofiara wydobyta spod gruzów. Ratownicy wykazali się w tureckim mieście Adana. CAN EROK/AFP/East News
Turcja od długiego czasu znajduje się pod szczególną obserwacją sejsmologów. Położona jest na płytach, nacierających na siebie, które są niczym zapalnik. Czy można było przewidzieć moment zderzenia?

Naukowcy nie mieli wątpliwości, że prędzej czy później w Turcji dojdzie do potężnego trzęsienia ziemi.

Poważnym ostrzeżeniem był październik 2020 roku, kiedy Morzem Egejskim wstrząsnęły ruchy ziemi. Ich epicentrum znajdowało się poza prowincją Izmir, blisko powierzchni morza. Zginęło wówczas 100 osób, 1000 zostało rannych. Najgorsze, co spotkało Turcję nadeszło jednak w miniony poniedziałek.

Pytanie nie brzmiało, czy nastąpi trzęsienie ziemi, ale kiedy?

Kraj ten od dawna cieszy się szczególnym zainteresowaniem badaczy ruchów ziemi. Niemieckie Centrum Badawcze Nauk o Ziemi (GFZ) w Poczdamie zainstalowało w tym kraju aparaturę pomiarową i od lat 80. XX wieku prowadzi monitoring sejsmiczny.

Dane GFZ pokazują, że ryzyko trzęsienia ziemi jest bardzo wysokie w całym regionie wokół Morza Marmara, na przykład w Stambule. - Pytanie nie brzmiało więc, czy trzęsienie ziemi nadejdzie, ale kiedy nadejdzie – powiedział Marco Bohnhoff, sejsmolog z GFZ i ekspert w regionie.

Bohnhoff i inni eksperci opierają swoje szacunki na wystąpieniu kilku silnych trzęsień ziemi w historii Stambułu, trwającym dryfie kontynentów pod Morzem Marmara oraz istnieniu obszaru strefy trzęsień ziemi położonego tuż za Stambułem, który od dawna był podejrzanie cichy.

Zdaniem Bohnhoffa, istnieje wiele dowodów sugerujących, że płyty w tym obszarze zostały „zahaczone”, co spowodowało narastanie napięcia. Zasugerował, że w końcu skała nie będzie już w stanie wytrzymać potężnego naprężenia, a naciskające na siebie płyty przesuną się w kilkumetrowym szarpnięciu w ciągu kilku sekund.

od 16 lat

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl