Turcy mają żal do władz po trzęsieniu ziemi. "Nikt nam nie pomógł! Gdzie jest rząd?"

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Hatay na południu Turcji. Ratownikom udało się uratować kolejne dziecko.
Hatay na południu Turcji. Ratownikom udało się uratować kolejne dziecko. Associated Press/East News
Skala katastrofy wydaje się przytłaczać władze Turcji. Wielu poszkodowanych przez trzęsienie ziemi pomstuje na rządzących. Żalą się, że muszą kolejne dni koczować pod gołym niebem.

Tysiące ludzi spędza noce na zasłanych gruzem ulicach tureckiego Adiyaman. Wraz ze spadkiem temperatur w Turcji narasta gniew z powodu reakcji rządu na potężne trzęsienia ziemi, donosi ABC News. Obawiając się kolejnych wstrząsów, wielu zostało na otwartej przestrzeni. Inni krzyczą z rozpaczy po stracie bliskich, kolejni są wściekli na powolną reakcję rządu, i mówią, że ratownicy przybyli z niewłaściwym sprzętem do przekopywania się przez gruzy.

Nikt nam nie pomógł?

- Nikt nam nie pomógł, ludzie skarżą się na tutejsze władze – mówi pielęgniarka Guler, dodając, że ma jednego syna w szpitalu, a drugiego uwięzionego pod gruzami. Guler dodaje, że ludzie w Adiyamanie wspierali latami Recepa Erdogana, „ale teraz nie widzimy go u naszego boku”.

- Gdzie jest państwo? Gdzie byli przez te dni? – mówiła Reuterowi Sabiha Alinak z miasta Malatya.

Skala dramatu przytłoczyła rząd

Ale sama skala katastrofy zdawała się przytłaczać władze. W wyniku trzęsienia ziemi w Turcji zginęło 17 130 osób. Inżynier Osman Yıldırım, mówi, że po trzęsieniu, które dotknęło Turcję w 1999 r., wprowadzono przepisy, aby uczynić budynki bardziej odpornymi, ale rząd nie sprawdzał prac.

- Można było temu zapobiec, podejmując właściwe kroki 25 lat temu - mówił 55-letni Yıldırım, dodając, że dzikie budowle, korupcja i słabe egzekwowanie przepisów naraziły ludzi na śmierć.

W obliczu krytyki prezydent Erdogan obiecał, że nikt nie pozostanie bez dachu nad głową.

Liderzy opozycji i niektórzy użytkownicy mediów społecznościowych skrytykowali decyzję rządu o zablokowaniu dostępu do Twittera na 12 godzin, od środy po południu do wczesnego czwartku, gdy ludzie starali się znaleźć bliskich i podzielić się informacjami o pomocy i lokalizacji tych, którzy są uwięzieni.

lena

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Mącenie spokoju społecznego w Polsce.
Wróć na i.pl Portal i.pl