Serial „Szadź" to opowieść o dochodzeniu prowadzonym przez komisarz Agnieszkę Polkowską (w tej roli Aleksandra Popławska), która ściga błyskotliwego seryjnego mordercę. Jest nim religioznawca i wykładowca akademicki Piotr Wolnicki (w którego wciela się Maciej Stuhr).
To, kto zabija, nie jest żadną tajemnicą i widzowie wiedzą to praktycznie od samego początku. Tym, co napędza akcję są relacje pomiędzy poszczególnymi postaciami, ujawniane stopniowo i rzucające nowe światło na wydarzenia.
Serial „Szadź". Akcja osadzona w Opolu
Serial „Szadź" został wyprodukowany przez Akson Studio na zlecenie telewizji TVN i należącej do niej platformy streamingowej Player.pl. Akcja osadzona jest w Opolu, a miasto za lokowanie go w ujęciach plenerowych oraz w przebitkach scen zapłaciło 370 tys. zł.
Zdjęcia do serialu „Szadź" na terenie Opola realizowano na początku listopada 2019 roku. Kręcono je m.in. na rynku, nad Młynówką, na placach Wolności i Daszyńskiego, w rejonie Wzgórza Uniwersyteckiego oraz na Moście Groszowym. Resztę ujęć wykonano w studiach w Warszawie.
Serial „Szadź". TVN: Rozbił system. Będzie 2. sezon
Produkcja zadebiutowała na platformie Player.pl 30 kwietnia. Od tego czasu co tydzień pojawia się na niej kolejny z siedmiu odcinków.
Jak informowała Anita Werner w „Faktach TVN", serial jest w sieci od miesiąca, a już cieszy się ogromną popularnością.
- Rozbił system, więc to jeszcze nie koniec - zapowiedziała.
Materiał poświęcony serialowi „Szadź" skupia się na fakcie, że Maciej Stuhr po raz pierwszy w swojej karierze wciela się w czarny charakter. W rozmowie z listopada 2019 roku przyznawał, że to coś, o czym marzy każdy aktor.
Oprócz zapowiedzi, że serial „Szadź" będzie też można oglądać jesienią w telewizji TVN w najlepszym, wieczornym czasie antenowym, pada też deklaracja, że twórcy już pracują nad scenariuszem drugiego sezonu.
Serial „Szadź". Akcja znów będzie osadzona w Opolu?
Wiadomo, że obecna seria jest pełną ekranizacją książki „Szadź" autorstwa Igora Brejdyganta. Oznacza to konieczność stworzenia od podstaw nowego materiału. Z tego względu nie wskazano kiedy ruszy produkcja drugiej serii serialu. Nie jest też pewne, czy akcja znów będzie się rozgrywać na terenie Opola.
Michał Kwieciński, producent z firmy Akson Studio, chwalił współpracę z władzami miasta z racji ich elastyczności, choćby w temacie zamykania ulic na potrzeby zdjęć. Nie wykluczał, że w razie powstania kontynuacji, ekipy filmowe wrócą do Opola.
Trzeba jednak pamiętać, że najpewniej znów oznaczałoby konieczność wyłożenia przez miasto kilkuset tysięcy złotych, co - mając na uwadze cięcia w budżecie powodowane skutkami ekonomicznymi epidemii koronawirusa - mogłoby być dyskusyjne.
Z drugiej strony, popularność serialu może sprawić, że Opole przestanie się kojarzyć wyłącznie z festiwalem i spowoduje, że zwiększy zainteresowanie odwiedzaniem miasta przez turystów. A na to też liczyły władze wydając pieniądze na lokowanie Opola w 1. sezonie.
