Ubóstwo emerytalne grozi milionom Polaków? Sebastian Gajewski: Im więcej odprowadzimy składek, tym wyższą będziemy mieli emeryturę

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
Wielu samozatrudnionym państwo będzie musiało dopłacać do emerytur. W skrócie: milionom Polaków grozi emerytalne ubóstwo. Takie wnioski płyną z przeprowadzonego na zlecenie ZUS raportu. „Zawsze należy pamiętać, że nowy system emerytalny oparty jest na formule zdefiniowanej składki, która sprowadza się do tego, że im więcej odprowadzimy składek na ubezpieczenie emerytalne, tym wyższą będziemy mieli emeryturę” - podkreślił w rozmowie z i.pl wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski.

Spis treści

Milionom Polaków grozi ubóstwo emerytalne?

Wirtualna Polska opublikowała w piątek Dotąd nieopublikowany raport powstały na zlecenie ZUS, który wskazuje, że „większość samozatrudnionych w Polsce płaci minimalne składki, co prowadzi do groźby emerytalnego ubóstwa dla milionów Polaków, zwłaszcza kobiet”.

Problem dotyczy samozatrudnionych

„Państwo będzie musiało dopłacać do minimalnych świadczeń emerytalnych wielu z nich. Dokument obala mit nadmiernego obciążenia samozatrudnionych składkami i pokazuje, że obecny system sprzyja patologiom rynku pracy, takim jak fikcyjne samozatrudnienie” – czytamy.

Portal zaznaczył też, że raport ten, który ujawnia dysfunkcjonalność systemu ubezpieczeń społecznych dla samozatrudnionych, został ukończony w czerwcu 2024 roku, ale do tej pory nie został opublikowany. ZUS zamówił go w Polskiej Sieci Ekonomii w październiku 2023 roku. Chodziło o przygotowanie raportu na temat analizy konsekwencji dobrowolnego oskładkowania osób prowadzących działalność gospodarczą.

Wiceminister: Ryzyka są znane

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski (Nowa Lewica) pytany przez i.pl o ten raport, zauważył, że „w internecie pojawiło się kilka tekstów dotyczących raportu przygotowanego przez pana doktora Tomasza Lasowckiego i panią doktor Janinę Petelczyc”.

– To publikacja ekspercka, która przedstawia zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym przez osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i wskazuje ryzyka, które się wiążą z tymi zasadami, w tym z korzystaniem z niektórych rozwiązań, z których dobrowolnie mogą korzystać przedsiębiorcy. Ryzyka te są znane i przedstawiane w licznych publikacjach i w dydaktyce akademickiej – podkreślił.

Im więcej odprowadzimy składek na ubezpieczenie emerytalne, tym wyższą będziemy mieli emeryturę

Sebastian Gajewski zauważył, że „zawsze należy pamiętać, że nowy system emerytalny oparty jest na formule zdefiniowanej składki, która sprowadza się do tego, że im więcej odprowadzimy składek na ubezpieczenie emerytalne, tym wyższą będziemy mieli emeryturę”.

– Z tego powodu, jeśli ktoś nie opłaca składek na ubezpieczenia społeczne albo odprowadza je od niskiej podstawy wymiaru, musi liczyć się z odpowiednio niższym świadczeniem w przyszłości – dodał.

Przypomniał, że za rozwiązania w zakresie składek na ubezpieczenia społeczne, adresowane do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, odpowiada już od dobrej dekady Minister Rozwoju i Technologii.

– W tych sprawach kluczowe jest więc jego stanowisko – mówił.

Wiceszef MRiPS podkreślił, że „na pewno do wszystkich tekstów o charakterze naukowym i eksperckim należy podchodzić z uwagą”.

– Warto mieć świadomość ryzyk, które identyfikują autorzy oraz prowadzić refleksję na ten temat. Mówię tu zarówno o ubezpieczonych, jak i różnych organach, które odpowiadają za te rozwiązania – podkreślił.

Jak przeciwdziałać fikcyjnemu samozatrudnieniu?

Zaznaczył, że MRPiPS, myśli przede wszystkim o tym, jak przeciwdziałać fikcyjnemu samozatrudnieniu, jak przeciwdziałać wypychaniu ludzi na samozatrudnienie.

– Nie godzimy się na to, by ktokolwiek był skłaniany przez pracodawcę do porzucania etatu na rzecz JDG i wykonywał pracę na JDG w warunkach typowych dla stosunku pracy. Dodatkowo, uważamy, że bardzo ważna jest edukacja i budowanie świadomości emerytalnej. Chcielibyśmy, by każdy wiedział, na jakich zasadach płaci się składki na ubezpieczenia społeczne i że wysokość naszej przyszłej emerytury zależy od wysokości odprowadzonych przez nas składek – zaznaczył wiceminister Gajewski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl