Spis treści
Projekt dotyczący składki zdrowotnej dla przedsiębiorców przyjęty przez rząd
Rząd przyjął we wtorek projekt wprowadzający od 2026 roku dwuelementową podstawę wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców – do pewnego poziomu będzie ona ryczałtowa, a od nadwyżki dochodów będzie procentowa.
Czy Lewica popiera zmiany ws. składki zdrowotnej?
Polityk Lewicy, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski, pytany przez i.pl o to, czy rządowy projekt jest akceptowany przez Lewicę, odpowiedział, że „my akceptujemy swoją propozycję”.
– Lewica od początku mówi o tym, że składka zdrowotna wymaga zmiany i reformy. To, co wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość, czyli „Polski ład”, to nieład dla przedsiębiorców i z tym się zgadzamy – podkreślił.
Wiceminister mówi o "czerwonej linii"
Dodał, że zdaniem Lewicy „po pierwsze – składka zdrowotna musi być ukształtowana na takich zasadach, żeby Narodowy Fundusz Zdrowia tracił jak najmniej, bo potrzebujemy pieniędzy na ochronę zdrowia i na świadczenia opieki zdrowotnej finansowane ze środków publicznych – na zabiegi, na operacje, na leczenie”.
– Po drugie – że w przypadku składki zdrowotnej, jak i w przypadku wszystkich danin publicznych, fundamentalną wartością dla Lewicy jest równość i uczciwość. Wszyscy – i przedsiębiorcy, i pracownicy – zasługują na taką równość, uczciwość i sprawiedliwość – tłumaczył.
– Tam, gdzie przedsiębiorca – często dobrze zarabiający, ten bardziej zamożny – zapłaci składkę zdrowotną taką samą lub mniejszą, jak pracownik zarabiający od niego mniej, to jest dla nas czerwona linia i to jest źródło naszych uwag do propozycji dotyczących składki zdrowotnej – wyjaśnił.
Co zakłada projekt ws. składki zdrowotnej?
Projekt Ministerstwa Finansów zakłada, że od 2026 roku podstawa wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców opłacających podatek według skali podatkowej, podatek liniowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych będzie się składać z dwóch elementów. Część zryczałtowana składki zdrowotnej będzie wynosić 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Część urealniona będzie obliczana tylko od nadwyżki dochodów powyżej 1,5-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia u przedsiębiorców rozliczających się skalą podatkową lub podatkiem liniowym (stawka 4,9 proc.), a u przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem – od nadwyżki przychodów powyżej 3-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (stawka 3,5 proc.).
Ponadto składka ma być obniżona do 9 proc. z 75 proc. minimalnego wynagrodzenia (obecnie jest 9 proc. minimalnego wynagrodzenia) dla przedsiębiorców opłacających podatek w formie karty podatkowej; uchylono możliwości rozliczenia zapłaconych składek zdrowotnych w podatku dochodowym.