Uchylenie immunitetu Grzegorza Brauna
Jak dowiedział się nieoficjalnie reporter RMF FM, do Sejmu miał trafić wniosek o uchylenie immunitetu posła Konfederacji Grzegorza Brauna.
We wniosku zawarto siedem czynów, z czego większość z nich dotyczy sytuacji z 12 grudnia, gdy Braun przy użyciu gaśnicy postanowił zgasić świece chanukowe zapalone w budynku Sejmu.
Reporter Krzysztof Zasada wyjaśnia, że "według prokuratury polityk miałby odpowiadać między innymi za publiczne znieważenie grupy ludności ze względu na jej przynależność wyznaniową, znieważenie przedmiotu czci religijnej. Dodatkowo chodzi o naruszenie nietykalności cielesnej kobiety, która próbowała zapobiec jego działaniom, a także spowodowania obrażeń ciała określanych w kodeksie jako średnie".
Dodatkowo wymieniono zniszczenie rzeczy na szkodę krakowskiego oddziału stowarzyszenia sędziów Iustitia i Themis, a także uszkodzenie mienia Niemieckiego Instytutu Historycznego oraz naruszenie nietykalności cielesnej i pomówienie szefa Instytutu Kardiologii w Warszawie w marcu 2022 roku.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Grzegorza Brauna ukarany przez komisję etyki
Incydent Grzegorza Brauna w gmachu Sejmu odbił się głośnym echem na całym świecie, za co polityk otrzymał karę. Komisja etyki poselskiej zajęła się sprawą z własnej inicjatywy, a także na wniosek klubu Polska 2050-TD i Fundacji Basta.
Wówczas poseł został ukarany naganą, która jest najwyższą karą, jaką można udzielić.
Grzegorz Braun został też zawieszony w prawach członka klubu Konfederacji. Objęty jest też zakazem wystąpień z mównicy sejmowej. Szymon Hołownia ogłosił z kolei, że Prezydium Sejmu ukarało posła Brauna odebraniem połowy uposażenia na 3 miesiące i całości diety na pół roku.
źródło: RMF FM